A Takımında tek farklı ses çıktı

  • Giriş : 07.04.2007 / 00:00:00

Erdoğan'ın Çankaya için görüş aldığı AKP'li 26 vekilden sadece biri "Başbakan olarak kalın" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

"KORKTU ÇIKMADI, DEDİRTMEYİN"

Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı konusunda nabız tutmak için AKP'li milletvekilleriyle alfabetik sıraya göre görüşmeye başladı. A harfiyle başlayan ilk 26 kişilik grupta bir kişi hariç herkes "Cumhurbaşkanlığı hakkınız" dedi. Abdullah Cantimur ise Erdoğan'a "Partinin başında kalın" diye seslendi.

Erdoğan'a ilk gruptan tek kişi "Hayır" dedi

Erdoğan, Çankaya adaylığı konusunda nabzını tutmak için görüştüğü ilk 26 milletvekili içinden sadece Cantimur'dan "Partinin başında kalın" önerisi aldı. 25 vekil Erdoğan'ın Çankaya'ya çıkmasına olumlu baktı.

Başbakan Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı adaylığı konusunda nabzını tutmak amacıyla AKP milletvekilleri ile gruplar halinde görüşme trafiğini önceki gece başlattı. Görüşmeye katılan 26 vekilden 25'i Erdoğan'a vize vererek, "Eğer Çankaya'ya çıkmazsanız korktu derler. Bunu halka anlatamayız" uyarısında bulundu. Kütahya Milletvekili Abdullah Cantimur ise "Partiler liderleriyle vardır. Vatandaşlar da sizi partinin başında görmek istiyor" dedi. Vekilleri dinleyen Erdoğan kararı 18 Nisan'da yapılacak MKYK toplantısında vereceklerini söyledi.

A TAKIMI KONUTTA
Erdoğan, AKP'li vekillerle görüşmeye, isimleri 'A' ile başlayan 30 vekili çağırdı. Ahmet Yeni, Ahmet Koca, Ali Küçükaydın ve Abdullah Torun mazeret bildirerek toplantıya katılmadılar. Çay ve kuru pasta ikram edilen görüşmede Ayhan Zeynep Tekin, "Hepimizin isminin baş harfi A ile başlıyor. Demek ki bizler A takımıyız" diye espri yaptı. Vekillerin tamamına yakını Erdoğan'a vize verirken, şunları söylediler:

'SİZİN HAKKINIZ'
"Cumhurbaşkanlığı sizin hakkınız. Bu makama en layık insan sizsiniz. Ancak siz aday olmazsanız Abdullah Gül de o makamı doldurur. Cumhurbaşkanı olmanızı halka çok rahat anlatabiliriz, ancak çıkmamanızı anlatamayız. CHP meydanlara inerek, 'Bakın çıkartmadık. Korktu çıkamadı' propagandası yapar." Vekillerin bir bölümü Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olmayacağı varsayımıyla düşük profilli aday çıkarılması uyarısında bulundular. Adının yazılmasını istemeyen bir vekil, Erdoğan'a "Sizin işaret edeceğiniz düşük profilli bir aday olursa dördüncü turda da çıkmayabilir ve parlamento fesholur. Bu nedenle devletin üst noktasına çıkma hakkınız tartışılamaz" dedi. Vekiller, Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olması halinde partinin bölüneceği iddialarını da "AK Parti lider ve kadro partisidir. Köşk'e çıkmanız partiyi de olumlu etkiler" görüşüyle çürüttü.

KAYBETME KORKUSU
Görüşmede tek farklı ses olan Kütahya Milletvekili Abdullah Cantimur, Başbakan'ı "Kaybetme korkumuz var" diyerek uyardı. "Partiler liderleriyle vardır" diyen Cantimur şöyle konuştu: "Halk ve teşkilat başarılı Başbakanı kaybetmekten korkuyor. 2002'de vatandaş, 'Tayyip'e' diyerek oy verdi. Cumhurbaşkanı olan bir insanın siyasi hayatı sona erer, geri dönüşü zordur." Görüşmede vekillere anket dağıtıldı. Vekillerin büyük bölümü, Erdoğan, Gül ve Arınç aday olmazsa Abdullatif Şener'in ismini işaretledi. Ankette, Vecdi Gönül, Mehmet Aydın, Beşir Atalay ve Mehmet Ali Şahin ile Köksal Toptan'ın ismi bulunuyordu.

KARAR 18'İNDE
Vekillerin görüşlerini not eden Erdoğan, sivil toplum örgütleriyle de görüşmelerinin sürdüğünü belirterek, "Önerilerinizi dikkate alacağım. Son olarak MKYK'da konuyu ele alacağız ve karamızı vereceğiz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious