A vitamini eksikliği gözlere zarar

  • Giriş : 27.01.2007 / 00:00:00

Son zamanlarda yapılan çalışmaların vitamin, çinko ve folik asit eksikliğinin dünyada önemli bir problem olduğunu ortaya koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Türkiye'de özellikle 5 yaşın altındaki çocuklarda daha fazla olmak üzere büyük oranda A vitamini eksikliği görüldüğünü kaydeden Prof. Dr. Akşit, "Özellikle kırsal bölgelerde ve büyük şehirlerin varoşlarındaki annelerin yetersiz beslendiği ve sık doğum yaptığı, ishal ve solunum yolu enfeksiyonlarının da çok görüldüğü dikkate alındığında, risk altındaki bebeklere en azından 2 yaşına kadar D vitamini yanında A vitamini desteği de yapılması gereklidir." dedi.

A vitamininin görme, bağışıklık sistemi, hücre farklılaşması ve üreme için gerekli olduğunu vurgulayan Akşit, "A vitamini eksikliğinde görme kaybı, ishal ve akut solunum yolu enfeksiyonları 2 ile 4 kat daha fazla görülmektedir. Solunum sistemi, bağırsak, kızamık ve su çiçeği gibi döküntülü enfeksiyonlarda A vitamini ihtiyacı artmaktadır. Günümüzde gelişmekte olan ülkelerde körlüğün en önemli sebebi A vitamini eksikliğidir." diye konuştu.

Demir eksikliğinin de halen dünyada çok sık görülen beslenme bozukluklarından olduğunu belirten Sadık Akşit, "Bu şekildeki fertlerin büyük kısmını, gelişmekte olan ülkelerdeki kadın ve çocuklar oluşturmaktadır." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious