A.Ü. açılışında Çelik'e protesto

A.Ü. açılışında Çelik'e protesto.7917
  • Giriş : 06.10.2008 / 14:09:00

Ankara Üniversitesi 2008-2009 Eğitim-Öğretim Yılı Açılışı protesto gösterileriyle başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nde düzenlenen açılış törenine Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemal Talu ve çok sayıda akademisyen katıldı. Törene katılan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik konuşmasına Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'nde meydana gelen saldırıda 15 askerin şehit olması olayını kınayarak başladı. Bu sırada salonda bulunan bazı Ankara Üniversiteli öğrenciler 'Şehitlerin üzerinden siyaset yapmayın. ABD'ye askerlerimizi peşkeş çektiniz. Bu kepazeliği dinlememeyi ve herkesi salon dışına çıkmaya çağırıyoruz' şeklinde slogan attılar.

Bu sırada salonda bulunan güvenlik görevlileri ve polis ekipleri slogan atan öğrencileri dışarı çıkardı. Bakan Çelik, bunun üzerine Ankara Üniversitesi Rekötre Cemal Talu'ya seslenerek, "Sayın Rektörüm önemli değil. Bunlar kadrolu protestocular. Buraya her geldiğimde bu protestolar oluyor" dedi. Bakan Çelik, konuşmasına devam ettiği sırada öğrenciler tekrar salonun içerisine girerek slogan atmaya devam etti.

Salonun içerisine giren yaklaşık 20 kişilik öğrenci grubu 'Üniversiteler Bizimdir Bizim Kalacak', 'YÖK, Polis, Medya, Bu Abluka Dağıtılacak' şeklinde sloganlar atarak Bakan Çelik'i yuhaladı. Salon dışına çıkarılan öğrenciler konferans salonu önünde uzun süre sloganlar attılar. Öğrenclerin dağılmaması üzerine güvenlik görevlileri ve öğrenciler arasında arbede yaşandı. Bu sırada bazı öğrenciler olayın büyümesi üzerine okul camlarını tekmeler atarak kırdı. Öğrenciler bir süre daha slogan attıktan sora okul dışına çıkarıldılar. Çıkan olaylar üzerine Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'ne çok sayıda polis ekibi sevk edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*