A.Ü'den, bir günde 6 organ nakli birden

  • Giriş : 16.04.2007 / 00:00:00

Akdeniz Üniversitesi (A.Ü.) Organ Nakli Merkezi'nde gerçekleştirilen nakillerle yaşam bulunan 6 kişinin sağlık durumlarının iyi olduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

A.Ü. Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Alper Demirbaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kalp nakledilen Metin Karagöz ve karaciğer nakledilen Rukiye Özçelik'in tedavilerinin yoğun bakımda, diğerlerinin ise öteki servislerde sürdüğünü ve sağlık durumlarının iyi olduğunu söyledi.
Böbrek nakledilen hastalardan Nuri Acar (39), organ bağışında bulunan ailelerin duyarlılığına dikkati çekerek, ''Toplum duyarsız olursa bilim adamları da hastalar da çaresiz kalır. Organ bağışlayan ailelere çok teşekkür ediyoruz'' dedi.
Acar, 16 yıldır diyalize girdiğini belirterek, nakille kendisini yeniden doğmuş gibi hissettiğini bildirdi. Anne Döndü Acar da altın dolu bir küp bulmuş gibi olduklarını belirterek, ailelere ve merkezde görevli doktorlara teşekkür etti.
Böbrek nakledilen Mustafa Cabadak da 3 yıldır nakil için beklediğini belirterek, ''Çok mutluyum. Herkes organ bağışlasın'' diye konuştu.
Manavgat Devlet Hastanesi'nde, silahlı saldırı nedeniyle yoğun bakım servisinde bulunan 19 yaşındaki Mehmet Sürmeli ile Atatürk Devlet Hastanesi'nde yüksekten düşme nedeniyle yoğun bakımda bulunan ve adının açıklanması istenmeyen 32 yaşındaki kişinin ölümü üzerine aileleri organ bağışında bulunmuş, bağışlar nedeniyle pazar mesaisi yapan A.Ü. Organ Nakli Merkezi'nce, aralıksız 24 saat süren operasyonlarla 7 organ nakli gerçekleştirilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious