AB, 301'inci maddenin değişmesinden memnun

AB, 301'inci maddenin değişmesinden memnun.20881
  • Giriş : 30.04.2008 / 16:01:00
  • Güncelleme : 30.04.2008 / 16:13:03

Avrupa Birliği (AB) Türk Ceza Kanunu'nun 301'inci maddesinin değiştirilmesinden memnuniyet duyduğunu bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AB Dönem Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, değişikliğin "ifade özgürlüğünün güvence altına alınmasında yapıcı bir adım olduğu ve etkin uygulanmasının beklendiği" vurgulandı.

Açıklamada, 301'inci maddenin değiştirilmesinin "Türkiye'nin reform sürecine bağlılığını gösterdiği" belirtildi.

Öte yandan AB Komisyonu, "ifade özgürlüğünün önündeki en büyük engellerden biri olan 301'inci maddenin değiştirilmesini memnuniyetle karşıladığını" duyurarak, Türk Ceza Kanunu'nda ifade özgürlüğünü kısıtlayan diğer maddelerde de değişiklik ve uygulamada başarı beklentisini dile getirdi.

Alman hükümeti de 301 değişikliğinden memnun

Alman hükümeti, TBMM Genel Kurulunun Türk Ceza Kanununun (TCK) 301. maddesindeki değişikliği kabul etmesinden dolayı memnuniyet duyduğunu bildirdi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı sözcü yardımcısı Andreas Peschke, bugün başkent Berlin'de yaptığı açıklamada, söz konusu değişiklik konusunda Alman hükümetinin görüşlerinin sorulması üzerine şunları söyledi:

“Alman hükümeti, Türk Ceza Kanunundaki 301. maddede yapılan değişikliğin Türk parlamentosu tarafından kabul edilmesini memnuniyetle karşılıyor. Türkiye bu değişikliğin kabulüyle ülkede temel hakların güçlendirilmesi konusunda önemli ve AB tarafından sürekli şekilde talep edilen bir adım atmış oldu. Değişikliğin yürürlüğe girmesiyle hassas konularda görüşlerini dile getiren gazeteci ve yazarlara karşı açılan davaların azalmasını, bu tür davaların açılmasının zorlaşmasını ümit ediyor ve bekliyoruz.”

Yasa değişikliğinin orta vadede yargıç ve savcılar tarafından ne şekilde uygulanacağının da önemli olduğunu ifade eden Peschke, “Biz her halükarda düşünce özgürlüğünün belirgin bir şekilde güçlendirilmesini istiyoruz ve bu konuyu dikkatle izlemeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Öte yandan, Alman meclisinin Hristiyan Demokrat Birlik Partili (CDU) Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Ruprecht Polenz, 301. maddede yapılan değişikliği önemli bir ilerleme olarak değerlendirerek, bu maddeye göre dava açılmasının Adalet Bakanlığına bağlı hale getirilmesinin, davaların azalmasına yol açacağına inandığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious