AB, '8 başlıkta askıya alınmak'da kararlı

AB, '8 başlıkta askıya alınmak'da kararlı.9349
  • Giriş : 11.12.2006 / 00:00:00

Hollanda, AB Komisyonu’nun tavsiye kararında yer alan, Türkiye’yle müzakerelerin 8 başlıkta askıya alınmasının, üye ülkelerin dışişleri bakanlarınca kabul edildiğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hollanda Dışişleri Bakanı Bernard Bot, tartışmaların hala devam ettiğini; ancak AB Komisyonu’nun tavsiyesi doğrultusunda 8 başlığın askıya alınması için anlaşma sağlandığını açıkladı.

Fransa Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy, daha önce Almanya Başbakanı Angela Merkel’in ortaya attığı gözden geçirme takvimi belirlenmesine olan desteği geri çekerek, AB Komisyonu’nun 29 Kasım’da yapmış olduğu önerinin yeterli olduğunu açıkladı. Douste-Blazy, tüm üye ülkeleri de bu öneriyi desteklemeye çağırdı.

Fransa Dışişleri Bakanı, Genel İşler Konseyi’nin akşam saatlerinde bir karara varabileceğini de belirtti.

Ankara’yla istişarelerde bulunann Komisyon’un genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn’in ise, Türkiye’den ya Rum kesimine açacağı limanlarla ilgili detaylı bilgi vermesini, ya da dönem başkanlığına yazılacak bir mektupla, teminat vermesini istediği belirtiliyor.

Hollanda, Avusturya, Almanya, Rum kesimi ve Yunanistan, tavsiye kararının daha da ağırlaştırılmasını istiyor. Daha önce Türkiye’ye karşı ılımlı bir tutum izleyen İspanya’nın da tavrını sertleştirdiği belirtiliyor.

Bugünkü tartışmaları yönlendirecek zirve sonuç bildirgesi taslağında Almanya ve Fransa’nın önerdiği gözden geçirme takvimine yer verilmiyor. Toplantıda Dönem Başkanı Finlandiya’nın Türkiye’nin limanlar önerisi konusunda da bilgi veriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious