AB, alkole savaş açıyor

  • Giriş : 03.08.2006 / 00:00:00

AB üyesi 25 ülkede alkol tüketimini inceleyen ayrıntılı bir raporu temel alan Komisyon, bir ''stratejik plan'' hazırlayacağını ve alkolizme karşı mücadele için önlem önerileri getireceğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tütün ürünlerinin sağlığa zararları konusunda kamuoyunu uyarmak için son yıllarda kapsamlı önlemler alan AB, şimdi de alkollü içkileri hedefleyen uygulamalar başlatmaya hazırlanıyor.

AB Komisyonu, üye ülkelerde alkol tüketimini ve bu tüketimden kaynaklanan sorunları ele alan bir raporu eylül ayında açıklayacağını,
alkollü ürünlerin zararları konusunda tüketicileri uyarıcı uygulamaların başlatılacağını duyurdu.

AB üyesi 25 ülkede alkol tüketimini inceleyen ayrıntılı bir raporu temel alan Komisyon, bir ''stratejik plan'' hazırlayacağını ve alkolizme karşı mücadele için önlem önerileri getireceğini bildirdi.

AB Komisyonu, alkol tüketiminin kontrolünde yaptırım gücü olmayan bazı tavsiye kararlarının, tüm üye ülkelerde yaptırım gücü olan AB
yasalarına dönüştürülmesini hedefliyor.

Tütün ürünleri paketleri üzerinde bu ürünlerin zararlarını anlatan mesajlar aktarılmasını 2003 yılından beri yasal mecburiyet haline getiren AB, alkol şişelerinin etiketlerinde de aynı tür uygulama başlatmayı planlıyor. Bu mesajlarda, alkollü araba kullanmanın veya çalışmanın oluşturduğu tehlikeler, hamilelik döneminde alkolün olumsuz etkileri gibi unsurlara değinilecek. Komisyon, alkol ürünlerinin reklamlarına da katı sınırlamalar getirmeye hazırlanıyor.

Komisyon raporuna göre, AB'de sağlık sorunlarının ve erken ölümlerin yüzde 7,4'ünün sorumlusu alkol olarak gösteriliyor.

Alkol üreticilerinin temsilcileri, ''müşterilerinin yüzde 95'inin sorun yaşamadığını'' ileri sürerken, ürünlere yüksek vergilendirme,
fiyat artışı ve reklam yasağı getirilmesi gibi uygulamaların yasa dışı girişimleri ve yolsuzlukları beraberinde taşıyacağını savunuyor.
Temmuz başında AB Dönem Başkanlığını üstlenen Finlandiya, alkolizm sorununa ve buna karşı mücadeleye öncelik vereceğini belirtmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious