AB, alkole savaş açtı

  • Giriş : 24.10.2006 / 00:00:00

AB, yılda 195 bin vatandaşının ölümüne neden olan alkolün zararlarını en aza indirmek için üye devletlerle işbirliği içinde ortak mücadele kararı aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AB Komisyonundan yapılan açıklamada, alkolle mücadele stratejisinin gençleri ve çocukları korumayı, alkollü sürücülerin neden olduğu trafik kazalarını azaltmayı, alkolün yetişkinlere ve ekonomiye zararlarını engellemeyi ve halkı bilinçlendirmeyi içerdiği bildirildi.

Çılgınca ya da erken yaşlarda alkol tüketimiyle alkollü sürücülerin gerçek bir halk sağlığı sorunu haline geldiğini belirten AB Komisyonunun sağlık ve tüketicinin korunmasından sorumlu üyesi Markus Kyprianou, alkolle mücadele stratejisiyle ölçülü alkol tüketimini hedeflemediklerini, yanlış kullanımdan kaynaklanan sorunları azaltmak istediklerini ifade etti.

Verilen bilgiye göre, AB'de 55 milyon kişi zararlı seviyede alkol tüketiyor. AB'de hastalık sebebiyle ya da erken ölümlerinin yüzde 7,4'ü de alkolden kaynaklanıyor.

Hamilelik sırasında alkol kullanımının beyin gelişimini yavaşlattığı ve zeka geriliklerine yol açtığı ifade edilirken trafik kazalarının dörtte birinin alkol yüzünden meydana geldiği ve AB'de yılda yaklaşık 10 bin kişinin bu yüzden hayatını kaybettiği bildiriliyor.

AB'de 15-29 yaş arası kadın ölümlerinin yüzde 10'undan fazlası ve erkek ölümlerinin 25'inden fazlası alkolden kaynaklanırken, çocuklara kötü davranılması ve çocukları benimsememe vakalarında alkolün etkisi yüzde 16 olarak hesaplanıyor.

Alkolün ekonomiye zararları arasında ise fazla alkol alanların işe gitmemeleri, iş saatlerinde alkol tüketilmesi ve sarhoş işçilerin konsantrasyon kaybı sayılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious