AB, Amerika’nın kulağını çekti

  • Giriş : 28.07.2006 / 00:00:00

BM İnsan Hakları Kurulu, ABD’den terörle mücadele kapsamında kullandığı tüm yasadışı gizli tutuklama merkezlerini kapatmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İnsan Hakları Kurulu, Amerikan yönetiminden, Uluslar arası Kızıl Haç yetkililerine işkence iddiaları nedeniyle tüm dünyanın tepkisini çeken gizli hapishanelere giriş izni vermesini istedi.

ABD’nin insanları gizli hapishanelerde aylarca hatta yıllarca tuttuğuna dair güvenilir ve itiraz edilemeyecek bilgiler olduğunu belirten İnsan Hakları Kurulu, insanların sadece tam haklarının korunduğu yerlerde tutulması gerektiği uyarısında bulundu.

Kurulun bu talebi, BM İşkenceyle Mücadele Kurulu’nun Guantanamo üssündeki hapishanenin kapatılması yönündeki çağrısından 2 ay sonra geldi. Bush yönetimi terör şüphelilerine Cenevre Sözleşmesi kapsamında muamele edileceğini bildirmişti.

"ABD’DE SIYAHLARA VE YOKSULLARA AYRIMCILIK YAPILIYOR"

BM İnsan Hakları Kurulu, ABD hükümetinin yasadışı gizli tutuklama merkezlerinde yaptığı insan hakları ihlallerinin yanında, ABD’de de insan hakları ihlalleri olduğunu ifade etti.

Kurul, Amerikan hükümetine, yoksul ve siyahların yardım dağıtımlarında sorunlarla karşılaştıklarını ileri sürerek, iskân, eğitim ve sağlık hizmetlerinde bu grupların haklarının korunması çağrısında bulundu.

BM’nin insan hakları kurulu, "fakirlere ve siyahlara" Katrina Kasırgası sonrası ayrımcılık yapıldığını ileri sürdü.

Örgüt raporunda ABD’de idam cezasının durdurulması gerektiğini isterken, bu cezanın azınlık grupları ve fakir insanlara karşı orantısız şekilde kullanıldığını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious