AB, Bağış isimini olumlu karşıladı

AB, Bağış isimini olumlu karşıladı.9953
  • Giriş : 09.01.2009 / 14:50:00

AB Dönem Başkanı Çek Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçisi Eva Filipi, Egemen Bağış'ın başmüzakereci olarak atanmasının gerek AB gerekse Türkiye için olumlu bir gelişme, iyi bir adım olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


AA muhabirine konuşan Filipi, bu atamanın kendileri ve kimse için sürpriz olmadığını söyleyerek, çünkü aynı kişinin dışişleri bakanlığı ve başmüzakerecilik gibi iki önemli görevi aynı anda yürütmesi hususunun bir süredir gündemde olduğunu hatırlattı.

Büyükelçi Filipi, daha yakın tarih olması açısından AB'ye son üye olan ülkeler göz önüne alındığında, bu ülkelerde başmüzakerecilik görevini ayrı bir kişinin üstlendiğini anımsatarak, "Bu, çok dikkat ve çaba gerektiren, tam zamanlı bir görevdir" dedi. Filipi, kendi ülkesi olan Çek Cumhuriyeti'nin müzakere sürecinden örnek vererek, kendi başmüzakerecilerinin aynı zamanda başka bir görev üstlenmediğini, doğrudan dışişleri bakanına bağlı olarak sadece müzakerelerden sorumlu olduğunu anımsattı.

"Dolayısıyla bu gerek AB gerekse Türkiye için çok olumlu bir adım ve iyi bir haber" diyen Filipi, öte yandan Dışişleri Bakanı Ali Babacan'a da çok saygı duyduklarını ancak bunun tam zamanlı bir iş olduğunu bildirdi.

Büyükelçi Filipi, programı çerçevesinde yeni başmüzakereci Egemen Bağış ile mümkün olan en kısa zamanda bir araya gelmek ve temas kurmak istediklerini de kaydetti.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Egemen Bağış, bugün Devlet Bakanı ve Başmüzakereci olarak atanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*