AB, bahaneler üretiyor

  • Giriş : 21.12.2006 / 00:00:00

Jean Michel Thibaux, AB’nin Türkiye tavrını eleştirdi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Avrupa Birliği’nin (AB) Kıbrıs sorununu gerekçe göstermesini ’Bahane’ olarak değerlendiren Thibaux, "Bugün Ermeni, yarın Kıbrıs sorunu çözüldüğünde bile yeni bahaneler ortaya çıkaracaklardır. Türkiye’nin şuna karar vermesi gerekiyor. 26. ve son AB ülkesi mi olmak istiyor, yoksa Türk cumhuriyetlerinin lideri mi olmak istiyor." dedi.

Akdeniz Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılapları Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü tarafından düzenlenen "İlk haçlı seferi ve dinler çatışması" konulu konferansa katılan Fransız tarihçisi Jean Michel Thıbaux, Ermeni soykırımı, Türkiye-AB ilişkileri ve Kıbrıs konularında ilginç açıklamalar yaptı.

Ermeni soykırımı meselesi üzerine çok fazla araştırma yaptığını ve bugüne kadar somut bir delile ulaşamadığını söyleyen Thibaux, "Ne Rus, ne Türk, ne Ermeni kaynaklarında, ne de Fransa’da bulunan Ermeni arşivlerinde bu olayı gösteren belge bulunmuyor. Türkiye’ye yapılan üzücü bir uygulama. Beni çok üzüyor. Oğullar babalarının hataları nedeniyle suçlanmamalı. Aslında ortada bir suç da yok.Bu konu tarihçilerin işi. Fransız ve Türk tarihçilerinin araştırması gereken bir konu. Göreceksiniz ki, eğer bu konu üzerinde sonuca varılacak olursa konunun hiç de öyle olmadığı görülecek." dedi.

Konuşmasında Türkiye-AB ilişkilerine de değinen Thibaux, bir çok parlamenterin Türkiye’nin AB üyeliğine karşı olduğunu söyledi.

Bu nedenle Türkiye’nin önüne konulmak istenenlerin, 8 başlığın askıya alınmasının birer bahane olduğunun altını çizen Thibaux, "Bugün Ermeni soykırımı, yarın Kıbrıs sorunu çözüldüğünde bile Türkiye’yi AB’ye almamak için farklı bahaneler ortaya çıkaracaklar. Türkiye 26. ve son AB ülkesi mi olmak istiyor, yoksa tüm Türki cumhuriyetlerin lideri mi olmak istiyor? Türkiye’ye çok geldim ve geliştiğini, dürüst, çalışkan bir toplum olduğunu gördüm. Oysa ki Avrupa’da demokrasiler çöküşe gidiyor. Sizin AB’ye girmeniz gerekmiyor. AB’nin size gelin girin diye yalvarması gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

Thibaux, Türkiye’nin güçlü bir ülke olabilmek için Türk cumhuriyetlerinin lideri olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Konuşmasının ardından soruları cevaplayan Thibaux, sözde Ermeni soykırımı tasarısını kabul eden milletvekili sayısının 116 kişi olduğunu, bu nedenle 500 parlamenterin hepsinin aynı kefeye konulmaması gerektiğine dikkat çeken Thibaux, "Politikacıların yaptığı bir manipülasyon olduğu çok açık. Senatodan hayır cevabı çıkacaktır. Tasarı geçmese bile yanlış yapılmıştır." şeklinde konuştu.

Thibaux, "Türkiye’nin haklılığını anlatmakta bir kusuru mu var?" şeklindeki soruya ise "Türkiye’nin en büyük sıkıntısı imajının olmaması. Türkiye’ye gelen yabancıların hiçbirisi ülkenizi derinlemesine tanımıyor. Hala Midnight Express’in (Gece Yarısı Ekspresi adlı film) etkisi var. Değiştirilmesi gereken bu. Sadece Fransa’da değil, İtalya’da, İspanya’da olanlar bile Türkiye’yi hala bir polis devleti sanıyor. İşkence yapılan bir ülke olarak biliyor. İmajınızı yenilemeniz, tamir etmeniz gerekiyor." cevabını verdi.

Thibaux, bugün dünyada yaşanan sıcak çatışmaların ’medeniyetler ya da dinler arası bir savaş’ olup olmadığının sorulması üzerine ise şunları kaydetti: "Medeniyet ve din savaşı değil ama öyle olması isteniyor. Günümüzdeki savaşların yüzde 90’ı ekonomik. Birçok ülkenin Suriye ve İran’a karşı tutumu tamamen çıkara dayalı. Tamamen petrole dayalı. Gelecekteki savaşlar ise su için olacak."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious