AB, başörtüsü konusunda taraf olmadığını açıkladı.

  • Giriş : 29.09.2007 / 09:32:00

Olli Rehn, Türk basınının yaptığı çarpıtmayı ikinci kez yalanladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Genişleme komiseri Olli Rehn'in New York'taki açıklamaları bazı haberlerde Brüksel'in Türkiye'de uygulanan başörtüsü yasağını desteklediği şeklinde çıkarım yapılmıştı.
Rehn'in sözcüsü Krisztina Nagy ise, Zaman'a yaptığı açıklamada başörtüsü meselesinin Türk toplumu tarafından çözülmesi gerektiğini söyledi. Nagy, "Komisyon bu konuda hiçbir yorum yapamaz. AB'nin 27 üye ülkesinde farklı uygulama var. Rehn'in söylediği şudur: Bu, Türkiye'nin iç meselesidir ve Türkiye tarafından çözülmelidir." dedi.

AB diplomatları ise Rehn'in sözlerinin çarpıtıldığını, Rehn'in başörtüsü yasağını destekleyen bir yaklaşımı olmadığını vurguladılar. Rehn'in New York'ta AB ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin başörtüsü kararının "agnostik" (bilinemezci) olduğunu söylediğini vurgulayan kaynaklar, genişleme komiserinin çok berrak ifadelerle AB'nin farklı üyelerinde farklı uygulamalar olduğuna işaret ettiğine dikkat çektiler. "Rehn'in söylediği, her üyenin farklı bir uygulaması var. Geleneklerine, tarihlerine ve anayasalarına göre ülkeler karar alıyor bu konuda. Dolayısıyla başörtüsü konusunda nihai kararı Türkiye verecektir." diyen üst düzey bir yetkili, Rehn'in AİHM kararına atıf yapmasının son derece tabii olduğunu; zira AB'nin AİHM kararlarına uymakla yükümlü olduğunu vurguladı. "Ancak AİHM kararı herkes başını açsın diye bir talimat vermiyor. Dolayısıyla Rehn de Türkiye'de herkes başını açsın gibi bir şey demez." diyen aynı yetkili, kararın Türkiye'ye ait olduğunu sık sık vurgulama ihtiyacı hissetti. AB'nin 27 üyesinin hiçbirinde üniversitelerde başörtüsü yasağı uygulanmıyor. Fransa'da uygulanan yasak sadece orta öğrenimde ve devlet liseleriyle sınırlı.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious