AB, Ergenekon'u yakından izliyor

AB, Ergenekon'u yakından izliyor.12997
  • Giriş : 22.04.2009 / 17:12:00

Almanya Dışişleri Bakanlığı bünyesinde görev yapan Devlet Bakanı Gernot Erler, ''Ergenekon davasını Türkiye'nin AB üyeliği süreci bağlamında yakından izlediklerini'' söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Alman Meclisinde Ergenekon davasıyla ilgili olarak Sol Parti milletvekili Hakkı Keskin'in sorularını yanıtlayan Erler, ''Türkiye'de sürmekte olan bir davayla ilgili olarak açıklama yapamam, ancak Ergenekon davasını Türkiye'nin AB üyeliği süreci bağlamında yakından izliyoruz'' dedi.

Keskin'in, ''Türkiye'de hükümet karşıtı medyanın ağır para cezalarına çarptırıldığını'' savunarak Alman hükümetinin bu konuda ne düşündüğünü sorması ve ''Türkiye'de medyanın susturulmaya çalışıldığı'' şeklinde yorumda bulunması üzerine Erler, ''Dediklerinizin doğru olması durumunda bu, Türkiye'nin üyelik perspektifini etkiler. Biz her zaman basın özgürlüğü için çaba harcıyoruz ve kalıcı olmasını istiyoruz. Düşünce ve basın özgürlüğünü de üyelik müzakerelerinde bir koşul olarak arıyoruz'' diye konuştu.

Siyasi diyalog çerçevesinde bu konuları da Türk hükümet yetkilileriyle konuştuklarını ifade eden Erler, yaptıkları görüşmelerde ''Türkiye'nin gerekli kriterleri yerine getirmesi gerektiğini her zaman hatırlattıklarını'' kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*