AB, Gökçeada ve Bozcaada'da

AB, Gökçeada ve Bozcaada'da.9866
  • Giriş : 30.04.2008 / 20:41:00
  • Güncelleme : 30.04.2008 / 20:38:30

Rum azınlıklara yeterli mülkiyet ve kültürel hak tanınmadığı iddiasıyla 2007 AB İlerleme Raporu'nda yer alan Çanakkale'nin Gökçeada ve Bozcaada ilçeleri, Avrupa Konseyi tarafından mercek altına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Raportörü Andreas Gross, rapor hazırlayacağı adaların ziyaretine Gökçeada'dan başladı.

Gross, Alman Parlamenter, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sekreteri Guenter Schirmerde, TBMM Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Türk Grubu Sekreterleri Ulaş Göne Kırlı ile Ahmet Ezicioğlu ve Yunanistan'dan gelen tercüman Lolathan Lakov Markel ile birlikte pazartesi günü Gökçeada'ya geldi.

Burada Rum derneklerinin başkanları tarafından karşılanan Gross, onuruna Kaymakam Kemalettin Sakin tarafından Yukarı Kaleköy'de verilen öğle yemeğine katıldı.

Gross, daha sonra Kaymakam Sakin ile makamında basına kapalı görüşme yaptı. Gökçeada Belediye Başkanı AKP'li Yücel Atalay'ın da katıldığı görüşme 2 saat sürdü.

Gökçeada Metropoliti Yorgi Krilyos'ı da ziyaret eden Gross, basına kapalı olarak yaklaşık 1 saat görüştü, daha sonra geceyi Masi Otel'de geçirdi.

Gross, dün de Rum asıllı Türklerin yaşadığı Zeytinli, Tepeköy, Dereköy ve Eski Bademli köylerini ziyaret ederek sorunları dinledi. Ziyareti sırasında, Rumlara yönelik insan hakları ihlalleri konusunda araştırmalar yapan Gross, Rum asıllı Türk vatandaşlarına ait taşınmazların Türk vatandaşlığından çıkıp Yunanistan vatandaşlığına geçen yakınlarına devrinin yapılamaması konusunda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) açılan davaların akıbetine ilişkin de bilgi topladı.

Birebir görüşmeler yaptı

Gross'un adada yaşayan azınlığın sorunları ve yaşam standartları hakkında birebir görüşmeler yaptığı belirtildi.

AKPM'deki Türk ve Yunan delegasyonların ortak bir girişiminin sonucunda görevlendirilen raportör Gross'un, adalarda yaratılabilecek Türk- Yunan işbirliği ve yaşanan sorunları tespit etmek için inceleme yürüttüğü belirtildi.

AKPM Raportörü Andreas Gross'un adalar ziyaretinin ardından Ankara'ya giderek içişleri, eğitim, adalet ve dışişleri bakanlıkları yetkilileri ile de görüşmelerde bulunacağı bildirildi.

AB Komisyonu'nun 6 Kasım 2007 tarihinde açıklanan ve Ekim 2006- Ekim 2007 dönemini kapsayan Türkiye İlerleme Raporu'nda, 'Geliştirilmiş Siyasi Diyalog ve Siyasi Kriterler / Bölgesel Konular ve Uluslararası Yükümlülükler' bölümünde, 'Sınır Uyuşmazlıklarının Barışçı Yollardan Çözümü' başlığı altında Yunanistan ile ilişkilere yer verilmişti.

Raporda, "Rum azınlık, eğitim ve mülkiyet haklarıyla ilgili sorunlarla karşılaşmaya devam etmektedir. Bu bağlamda, Gökçeada ve Bozcaada'daki Rum azınlığı etkileyen sorunlar bildirilmeye devam etmektedir. Genel olarak, Türkiye, kültürel çeşitliliğin sağlanması ve Avrupa standartlarına uygun biçimde azınlıklara saygı gösterilmesi ve korunması konularında ilerleme kaydedememiştir" ifadeleri yer almıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious