AB, Gül'ün ziyaretini sevinçle karşıladı

AB, Gül'ün ziyaretini sevinçle karşıladı.11279
  • Giriş : 04.09.2008 / 17:13:00

AB Konsey Başkanlığı, Gül'ün, Ermenistan'a gitme kararının bölge istikrarı için önemli olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Avrupa Birliği Konseyi Başkanlığı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Ermenistan'a gitme kararının Konsey Başkanlığı tarafından sevinçle karşılandığını bildirdi.

Ziyaretin her iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için olumlu bir ortam yaratacağının ümit edildiği ifade edildi. Avrupa Birliği Konsey Başkanlığı'nca yapılan açıklamada, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü, Dünya Futbol Kupası eleme maçları çerçevesinde iki milli takımın maçı için 6 Eylül'de Erivan'a davet etmesinin memnuniyetle karşılandığı belirtildi.

Konsey Başkanlığı'nın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de daveti kabul etme kararından sevinç duyduğunun ifade edildiği açıklamada şunlar kaydedildi: "Bu tarihi ziyaret Ermenistan ile Türkiye arasındaki ilişkiler için güçlü ve teşvik edici bir jest teşkil etmektedir. Avrupa Birliği Konseyi Başkanlığı, son derece sembolik bu ziyaretin, her iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için olumlu bir ortam yaratacağını ümit ve temenni eder. Bu vesileyle, Konsey Başkanlığı, Türkiye'nin 'Kafkasya için istikrar ve işbirliği platformu' girişimine verdiği önemi vurgular. Türkiye'nin, bu bölgedeki istikrar, güvenlik ve kalkınma konularındaki anlamlı katkısı, Gürcistan'daki çatışma çerçevesinde yeni bir boyut kazanmıştır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*