AB, güven tazelemeli!

  • Giriş : 02.10.2006 / 00:00:00

Christian Science Monitor gazetesi, Avrupa Birliği'nin Kasım ayı raporunda, Avrupa Birliği'nin Ankara'nın güvenini tazelemesi gerektiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gazetenin 40 yılı aşkın bir süre Orta Doğu ve Doğu Akdeniz muhabirliğini yapan John Cooley tarafından kaleme alınan Atina mahreçli değerlendirmede, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) ait olduğu kaydedildi. Makalede, AB'nin tekrar Türkiye'nin güvenini kazanması gerektiği ifade edildi.

AB bakanlarının, kasım ayında, Türkiye'nin genişlemiş AB'nin bir parçası olduğunu vurgulaması gerektiği belirtilen makalede, 10 ila 15 yıl arasında sürebilecek ve hedefi Birliğe tam üyelik olacak müzakerelerin, Türkiye'nin sorunlu Orta Doğu bölgesinin istikrara kavuşması konusunda da çok fazla şey yapabileceği kaydedildi.

"ABD DESTEĞİNİ SÜRDÜRMELİ"

Makalede, Amerika Birleşik Devletleri'nin de bu yönde ilerleme konusunda, kaygısı olan tarafları cesaretlendirmeyi sürdürmesi gerektiği belirtildi.

İçinde bulunulan dönemde 25 AB ülkesinin politikacılarının ve 70 milyon Türkün liderlerinin derin bir nefes alması istenen makalede, herkesin bir adım geri atarak Türkiye'nin AB çabalarını durdurmanın ya da engellemenin akıllı bir adım olup olmayacağına karar vermesi gerektiği ifade edildi.

Türkiye'nin "Batılı Hükümeti'nin, iş dünyası liderlerinin büyük çoğunluğunun ve laik düşünceli, Batılı ordusunun" AB üyeliğini desteklediği belirtilen makalede, ancak son dönemde Avrupa dışlamaları nedeniyle bazı Türk politikacıların kaygılarını dile getirdiği kaydedildi.

"FRANSA ESKİDEN TÜRKİYE'Yİ İSTİYORDU"

Fransa'da 2007 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin iki güçlü adayı olan Nicholas Sarkozy ve Segolene Royal'ın Avusturya'daki bazı üst düzey politikacılarla birlikte Türkiye'ye tam üyelikten çok "imtiyazlı ortaklık" verilmesini istedikleri hatırlatılan makalede, Fransa'nın Türkiye karşısındaki tutumunun her zaman böyle olmadığı, Paris'in 1959 yılında Türkiye'yi AB'nin atası olan Avrupa Ekonomik Topluluğu'na davet ettiği belirtildi.(ANKA)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious