AB, Hırvatistan'a cömert davrandı

  • Giriş : 21.12.2006 / 00:00:00

Türkiye ile eşzamanlı olarak AB katılım müzakere süreci başlayan Hırvatistan ile, AB Daimi Temsilciler Komitesi'nin dün aldığı karar doğrultusunda bugün 3 yeni fasılda müzakereler başlatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AB, Hırvatistan ile bugün de ekonomik ve parasal politika, işletmeler ve sanayi politikaları ile gümrük birliği fasıllarını müzakerelere açtı.

Hırvatistan'ın ekonomik ve parasal politika faslında müzakereleri tamamlayabilmesi için karşılaması gereken kapanış kriterleri arasında merkez bankasının tam bağımsız çalışmasını garanti altına alması ve Avrupa Merkez Bankaları Sistemine katılması bulunuyor.

İşletmeler ve sanayi politikaları faslında ise Hırvatistan'dan kapanış kriteri olarak kapsamlı sanayi politikası stratejisini oluşturarak, AB Komisyonu'na sunması isteniyor.

Hırvatistan'ın müzakerelere açtığı son fasıl olan gümrük birliğinde ise birçok kapanış kriterinin bulunması dikkat çekiyor. Bu kriterler arasında, tüm sektörlerle ilgili topluluk müktesebatının yasalaştırılarak uygulamaya sokulması, tüm gümrüklerinde aynı prosedürleri uyguladığını kanıtlaması ve bilgi teknolojileri altyapısını AB ile karşılıklı erişime hazır hale getirmesi yer alıyor.

COREPER, dünkü kararlarında Türkiye'ye sadece işletmeler ve sanayi politikaları faslında pozisyon belgesini sunması için davet gönderilmesini benimserken, Hırvatistan ile 3 fasılda müzakerelerin başlatılmasına ve bir fasılda pozisyon belgesi istenmesine onay vermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious