AB, İsrail'in Gazze saldırısını kınadı

AB, İsrail'in Gazze saldırısını kınadı  .17246
  • Giriş : 02.03.2008 / 16:00:00

Avrupa Birliği (AB), İsrail'in ''toplu cezalandırma'' anlamına gelen ''Gazze'de Filistin halkına yönelen orantısız güç kullanımını'' kınadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AB Dönem Başkanlığından yapılan açıklamada, ''masum çocuklar dahil önemli sayıda sivilin'' hayatını kaybetmesine neden olan İsrail saldırısının ''büyük endişe'' ile izlendiği belirtildi.

''Bu tür eylemlerin uluslararası hukuka aykırı olduğu'' vurgulanan açıklamada, ''AB Dönem Başkanlığı, Gazze halkının toplu cezalandırılmasını reddeder'' denildi.

Hem İsrail, hem Filistin tarafındaki masum sivillerin yaşadığı acıların ''derin endişe'' yarattığı belirtilen açıklamada, Hamas'ın İsrail'e roket saldırısı da kınanarak, bunun derhal durdurulması istendi.

AB Dönem Başkanlığı açıklamasında ''Birçok kez tekrarladığımız üzere, İsrail ve Filistinliler barış ve güvenlik içinde yaşamayı hak ediyor. Barış süreci durdurulmamalıdır. Bu süreci zayıflatacak eylemlerden hemen vazgeçilmelidir. Şiddetin sona erdirilmesi, Annapolis'te girilen taahhütlerin hayata geçirilmesi için hayati önemdedir. AB Dönem Başkanlığı, tüm tarafları Annapolis'te uzlaşıldığı şekilde müzakereyle çözüm yolunda ilerlemeye teşvik eder'' denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious