AB, Kıbrıs konusunda hakem olamaz!

  • Giriş : 09.05.2006 / 00:00:00

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Avrupa Birliği’nin Kıbrıs konusunda hakem olamayacağını savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

AB karşıtı olmadıklarını ifade eden KKTC eski Cumhurbaşkanı, ”AB karşıtı değiliz. Ama şantaj, hile ve yalan ile AB’yi yanına alan Yunanistan’ın ve Rum idaresinin; şantajına yenik düşen AB’nin Kıbrıs meselesinde hakem olamayacağı kanısındayız. Şimdi bizi Rum idaresine yamalamak için marjinal konular öne sürüyorlar.” ifadesini kullandı.

Kıbrıs’ın kontrol kulesi olarak görüldüğüne dikkat çeken Rauf Denktaş, ”Kıbrıs’ı almak isteyen devletler ’Türkiye köktendinci bir idareye dönüşebilir.’ diyor. ’Türkiye’yi biz buradan kontrol edeceğiz’ diyorlar. Demek ki Kıbrıs’ı bir haçlı seferleri varmış gibi; Türkiye de dahil İslam alemine karşı kontrol kulesi haline getirmek istiyorlar. İslam aleminin bunu çok iyi bilmesi gerekir. Bunu önleyecek olgu KKTC’nin varlığıdır. İslam alemi Kıbrıs’ı sonuna kadar desteklemesi kendi çıkarınadır.”

TÜRKİYE SEZER’İN FORMÜLÜNE SARILMALI

Kıbırıs konusunda Türkiye’nin, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in formülünü uygulaması gerektiğini aktaran Denktaş, ”Sayın Sezer’in formülüne Türkiye sarılmazsa girmiş olduğu kanaldan Kıbrıs’ı çıkaramaz. Bu kanalın sonunda teslimiyetten başka bir şey olamaz. Türkiye hiçbir şekilde ’ben tam üye olmadan AB ile Kıbrıs konusunu konuşmam’ demesi lazımdı. Uluslararası antlaşmalar’ Türkiye’nin üye olmadığı bir yere Kıbrıs giremez’ der. Siz bu antlaşmaları çiğneyen Rum tarafını üye yaptınız. Bütün Kıbrıs’ı üye yapmadınız. ” şeklinde konuştu.

DAGC’deki basın toplantısının ardından Atatürk Evi’ni ziyaret eden Denktaş, yetkililerden bilgi aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious