'AB, Kıbrıs'ı birliğe almakla hata etti'

  • Giriş : 07.12.2006 / 00:00:00

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Avrupa Birliği'nin bugüne kadar yaptığı en büyük hatanın sınırları belli olmayan Kıbrıs'ı birliğe almak olduğunu belirterek; bunu kendilerinin de söylediğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Konuşmasında Avrupa Birliği'nin bugüne kadar yaptığı en büyük hatanın Kıbrıs'ı AB'ye almak olduğu savunan Demirel, "Avrupa Birliği hududu olmayan Kıbrıs'ı birliğe alarak en büyük hatayı yapmıştır. Bunu kendileri de söylemektedir" dedi.

Türk halkının AB'ye güveninin 1996 yılı öncesine kadar yüzde 70 olduğu ancak bu yıldan sonra yüzde 30 azaldığını belirten Demirel, "Acaba halkımız neden şikayetçi; AB değerlerine sahip çıkmaktan mı? yoksa müzakere sürecinde gördüğü muameleden mi? bunu iyi anlamak lazım. Türkiye Avrupupa Birliği projesi üzerine kurulmuştur. Herkesin koştuğu AB'den kopmak olmaz. Halkın kırgınlığını Avrupa kırgınlığı haline getirmemek lazım" dedi.

Türkiye'ye yapılan yanlışları Dünya kamuoyuna anlatmamız gerektiğini dile getiren Demirel, kimsenin Türkiye'ye istemediği bir şeyi yaptıramayacağını söyledi.

Demirel ayrıca 2007 yılında yapılacak olan seçimlerede değinerek, halkın hür iradesiyle sancısız bir seçim yapılması gerektiğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious