'AB, Kıbrıs'ı Yunanistan yapmak istiyor'

  • Giriş : 09.12.2006 / 00:00:00

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nin düzenlediği Sivil Toplum Kuruluşları Kongresi'ne katılan Rauf Denktaş, "AB, Kıbrıs'ı Yunanistan yapmak istiyor, yardımcı olup şehitlerimize ihanet edemeyiz" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bu yıl ilk defa yabancı misafirlerin de katımıyla ÇOMÜ Anafartalar Kampüsü Troya Kültür Merkezi'nde uluslararası seviyede yapılan kongrenin açılışında sivil toplum kuruluşları (STK) hakkında bir konuşma yapan Denktaş, daha sonra AB, Kıbrıs tartışmaları ve Türk hükümetinin önerilerine değindi.

AB'ye üye devletlerin sadece Kopenhag kriterlerini esas aldığını fakat Türkiye'ye getirilen şartlara Kıbrıs'ın da dahil edildiğini belirten Rauf Denktaş, "Başka hiçbir ülkeye milli davası, hele hele Kıbrıs gibi güvenlik davası şart koşulmamıştır. Biz bu sebeple AB karşıtı değiliz, AB'yi kendi kriterlerine uymaya, Türkiye'ye normal bir aday olarak bakmaya davet ediyoruz. Bütün mücadele AB yolu ile KKTC'yi lağvetmek ve Türk askerini adadan çıkararak Türkiye'nin garantörlük haklarını sıfırlamak, dolayısıyla Kıbrıs'ı Yunanistan yapmaktır. Bunun karşında yapılacak tek şey, kararlılıkla KKTC ve Türkiye'nin haklarına sahip çıkmaktır." dedi. Türkiye'ye 20 yıllık ucu açık uzun bir yol haritası çizildiğini vurgulayan Denktaş, bu süre zarfında da bazılarının söke söke Türkiye'den almak istediği ne varsa AB'nin onu almaya çalıştığını, bu sebeple Türk hükümetinin liman açmak yerine kırmızı çizgisini göstermesi gerektiğini savundu.

Kıbrıs meselesinin Türkiye'ye baskı unsuru haline geldiğini belirten Denktaş, "Haksız, kanunsuz ve ahlâksız bir baskı haline getirilmiştir. Bunun için Türk hükümeti, AB'ye kırmızı çizgisini söylemek mecburiyetindedir. Kırmızı çizgimiz, Sayın Cumhurbaşkanımız'ın çizgisidir." şeklinde konuştu.

Rauf Denktaş, vatan uğruna şehit düşenlere ihanet edemeyeceklerini söyleyerek şöyle devam etti: "Atatürk ilkeleri bizim ilkelerimizle bağdaşmaz diyorlar. Atatürk ilkeleri nerelerine batıyor biliyor musunuz? Atatürk ilkeleriyle üniter bir devlet meydana gelmiştir. Bu devleti federal bir şekle sokmak istiyorlar. Bu yüzden üzerimize geliyorlar ve şunu söylüyoruz: Bu vatan şehitlerindir. Kıbrıs, 70 bin Türk şehidinindir. Biz onların emanetçileriyiz, ihanet edemeyiz. Onların bize bahşettiği bağımsızlığımıza ve egemenliğimize el uzatamayız. Ne Mutlu Türküm diyene."

Konuşma sonrası salonda bulunanlar Denktaş'ı ayakta alkışladı. 2 gün sürecek kongrede, bir yıl süren STK ile ilgili çalışmalar tek tek katılımcılara sunulacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious