AB, Kıbrıslı Türklere haksızlık yapıyor

  • Giriş : 09.10.2006 / 00:00:00

Avrupa Parlamentosu Kıbrıslı Türkler ile Yüksek Seviyede Temas Grubu üyesi Karin Resetaris, Avrupa Birliği'nde Kıbrıslı Türkler'e büyük haksızlık yapıldığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Avusturyalı Liberal Parlamenter Karin Resetaris, Kıbrıs Rum Kesimi Cumhurbaşkanı Tassos Papadopoulos'un Ada'da çözüm istemediğini söyledi. AB Haber'e konuşan Resetaris, Avrupa Komisyonu üyesi Günter Verheugen'in, Annan planı sonrası Kıbrıslı Türklere yardım edeceğini söylediğini, ancak bugüne kadar ortada somut bir gelişmenin olmadığını belirtti.

Annan planına Türklerin "evet" Rumların ise "hayır" dediğini hatırlatan Resetaris, "Bu planı hem BM hem de AB destekledi. Sonuçta Kıbrıslı Türkler cezalandırıldı. Papadopulos Annan planına hayır dedi. O zaman şunu anlıyoruz: Papadopulos çözüm istemiyor. AP Temas Grubu faaliyetlerinden biliyorum ki adada ki Rumlar da çözüm istiyor. Papadopulos bir an önce çözüm için masaya oturmalıdır" dedi.

"TÜRKİYE SORUNLARINI ANLATAMIYOR"

AB'de kimsenin Kıbrıs ile ilgili nelerin olduğunu bilmediğini kaydeden Resetaris, Türkiye ve Kıbrıslı Türkler'in kendi sorunlarını Avrupa'ya anlatamadığını kaydetti.

Resetaris, "Ne Avrupa kamuoyu ne de AB'li siyasetçiler adadaki gelişmelerden habersiz. AB'de herkes limanlar konusuna odaklanılmış ama kim haklı kim haksız konu tamamen birbirine karıştırılmış durumda. Avrupa'da Kıbrıs konusu maalesef Türkiye adada işgalci saldırgan olarak biliniyor" diye konuştu.

"RUMLAR YALAN ÜZERİNE PROPAGANDA YAPIYOR"

Rumlar'ın, "Kıbrıs işgal altında, Türk askeri gitsin" diye AB platformlarında propaganda yaptığını belirten Resetaris, "Ama kimse Annan planı kabul edilseydi Türk askerinin adadan gideceğini bilmiyor. Yalanlar üzerine propaganda yapılıyor" dedi.

Kıbrıslı Türk parlamenterlerin Avrupa Parlamentosu'nda olmamasını da utanç verici olarak nitelendiren Resetaris, "Kıbrıs'tan AP'ye gelen 6 parlamenter adadaki bütün halkı temsil etmiyor. Bu gelenlerin hiçbiri Kuzey Kıbrıs'tan değil. Kıbrıslı Türklerin AP'de olmaması kabul edilemez bir durum" diye konuştu.

"TÜRKÇE AB'NİN RESMİ DİLİ OLMALI"

Resetaris ayrıca, "1960 Kıbrıs anayasasına göre Kıbrıs'ın iki resmi dili var, Yunan ve Türkçe. Kıbrıs AB üyesi olunca Türkçe niçin AB'nin resmi dili olmadı? Bu bir anayasa ihlalinin kanıtıdır. Bu adadaki Türklere kötü davranıldığının da kanıtıdır. Nereden bakılırsa bakılsın söz konusu eylemle Kıbrıs kendi anayasasını ihlal edilmiştir. Bu bir tam olarak bir hukuk skandalıdır. Konunun mahkemelere taşınması lazımdır" dedi.

Resetaris, Kuzey Kıbrıs'taki üniversitelerin yasadışı kabul eden mantığın da "AB değerlerini yerle bir eden mantık" olduğunu söyledi ve 21'inci yüzyılda hiç kimsenin eğitime ambargoyu savunamayacağını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious