AB, olası bir İran savaşında ABD'ye yardım edecek mi?

  • Giriş : 06.05.2006 / 00:00:00

ABD'nin nükleer programı nedeniyle İran'a karşı askeri bir müdahalede, Avrupa'dan Irak savaşında aldığı desteği alamayabileceği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Merkezi Brüksel'deki Avrupa Politika Merkezi'nde görevli siyasi analist Antonio Missiroli konuyla ilgili gazeteye yaptığı değerlendirmesinde, "Avrupalılar grup olarak, İran'la sert politik taktikler oynayarak yapabileceklerinin azamisini yaptılar ve şu anda posizyonlarını yeniden düşünmenin eşiğindeler." yorumunu yaptı. Missiroli, gerginliğin artmasının Avrupa'nın işine gelmeyeceğini ve her iki taraftaki aşırıların elini kuvvetlendireceğini ifade etti. Missiroli, Avrupalı lider ve diplomatların, İngiltere ve Fransa'nın yaptırım konusunda benimsediği katı çizgi hakkında çekincelerini ifade ettiğine dikkat çekti.

Merkezi Londra'daki Avrupa Reform Merkezi'nin Başkanı Charles Grant de, "Diplomasinin gidilecek uzun bir yolu vardır. Ama İran konusunda ciddi bir trans-Atlantik görüş ayrılığı yaşanabilir" değerlendirmesinde bulundu. Grant, İran konusunun Irak işgalinde olduğu gibi Avrupa içinde bir bölünme yaratıp yaratmayacağı endişesi ile ilgili olarak da, "Avrupa'nın bu konuda görüş ayrılığı yaşayacağını sanmıyorum. Avrupalılar askeri harekata destek vermez. İngiltere bile Irak savaşı yüzünden ABD'nin İran operasyonuna katılmaz" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious