AB, Özbekistan'la Andican'ı konuştu

  • Giriş : 16.12.2006 / 00:00:00

Avrupa Birliği uzmanlarından oluşan heyet Andican olayını araştırmak üzere geldiği Taşkent'te Özbek taraf ile bu konuyu görüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Üç gün süren temaslarına ilişkin açıklama yapan AB Orta Asya Özel Temsilcisi Pierre Morel, Andican olayından sonra ilk kez böyle bir heyetin teşkil edildiğini ve bu heyetin Özbekistan'la önümüzdeki yıl insan hakları konularında da müzakerelerde bulunabileceğini dile getirdi.

Aralarında Almanya, İngiltere, İsviçre, Finlandiya ve Fransa'dan temsilcilerin yaptığı ziyaretin, Özbekistan ile batı arasındaki gerilimin azalmasına katkı sağlaması bekleniyor.

BBC Özbek servisince verilen bir haber - röportajda AB uzmanlarının Andican ziyaretinden memnun kaldıkları ifade edildi. BBC'ye konuşan heyet üyelerinden Finlandiyalı Pekka Oynonen, kısa bir süre zarfında Özbek taraf ile çok şey konuştuklarını ve sorularına gerekli cevabı aldıklarını söyledi. Heyetten bazılarının mahkumlarla da görüştüğünü dile getiren Avrupalı diplomat, gerek mahkumlardan ve gerekse görüştükleri diğer kesimlerden şikayet teşkil edecek ciddi bir durumla karşılaşmadıklarını ve bu verileri dikkate alacaklarını kaydetti. Oynonen, incelemeleri kapsamında hazırladıkları raporu, AB Parlamentosu'na sunacaklarını sözlerine ekledi.

Amerika'nın Sesi radyosu heyetin temaslarına ilişkin verdiği haberde ise AB ile temasların Özbekistan lehine olumlu sonuçlar doğurablieceği vurgulandı.

Batı, Özbekistan'daki Andican olaylarının uluslararası bir heyet tarafından soruşturulmasını istemiş, Taşkent yönetimi bu isteği reddetmişti. Bunun üzerine AB, Özbekistan'a karşı bazı yaptırımların uygulanması yönünde karar almıştı. Karar uyarınca, 12 Özbek yetkiliye vize ambargosu getirilmiş ve bu ülkeye silah satışı durdurulmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious