AB, Rum tarafına 'hayır' diyemedi

AB, Rum tarafına 'hayır' diyemedi.9349
  • Giriş : 21.12.2006 / 00:00:00

AB Daimi Temsilciler Komitesi’nin dünkü toplantısında Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki müzakerelerin Kıbrıs Rum Yönetimi’nin istediği gibi sadece bir başlıkta açılması konusunda uzlaşıya varıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Toplantıdan, müzakerelerin sadece “İşletmeler ve Sanayi Politikaları” faslında açılması kararı çıktı. Oysa Türkiye, 4 faslın açılmasını umuyordu. Müzakereye açılmasına karar verilen başlık konusunda davet mektubunun önmüzdeki günlerde Ankara’ya ulaşması bekleniyor.

SÖYLENEN OLMADI

Avrupa Birliği Zirvesi’nde limanlarını Rumlara açmayan Türkiye’ye yaptırım olarak üyelik müzakerelerinin 8 başlıkta askıya alınması ardından gözler kalan fasılların ne zaman açılacağına çevrilmişti. AB ve Finlandiya Dönem Başkanlığı, Türkiye’ye müzakere sürecin devam ettiğine dair olumlu bir mesaj verebilmek için kalan fasılların bir kısmını yıl sonuna kadar açmak istiyordu.

YENİ YILA KALDI

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de önceki gün düzenlediği basın toplantısında tarama süreci tamamlanan fasılların en kısa sürede açılmasını umduklarını belirterek, “Fin dönem başkanlığı içinde bazı fasılları süratli bir biçimde açılmasını bekliyoruz. Bunlar eğitim ve kültür, mali kontrol, sanayi ve işletme politikası, ekonomik ve parasal politikalar” demişti. AB Komisyonu’nun tavsiyesi üzerine 15 Aralık’ta AB liderleri tarafından onaylanan 4 müzakere başlığından geriye kalan 3 başlığın açılması, yeni yılda Almanya’nın dönem başkanlığına kaldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious