AB, Rusya ile görüşmeye hazır

AB, Rusya ile görüşmeye hazır .12067
  • Giriş : 02.04.2008 / 10:26:00

Polonya'nın vetosuna takılan ve 2007 sonunda yenilenemeyen Rusya-Avrupa Birliği 'Ortaklık ve İşbirliği Anlaşması' 28 Nisan'da müzakere edilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AB Dışişleri Bakanları gayrı resmi toplantısında alınan kararla anlaşma ile ilgili hazırlıkların yapılması istendi. NATO zirvesi öncesi Rusya'nın batı ülkeleri ile bozulan ilişkilerini düzeltmeye yönelik önemli bir girişim olarak görülüyor.

AB Dış İlişkiler Komiseri Benita Ferrero-Waldner konu ile ilgili yaptığı açıklamada "Sanırım Rusya ile ortaklığımızda yeni bir bölüm açabiliriz." dedi. Komiser enerji güvenliği ve kaynak temininin birinci öncelikleri olduğunu, göçmen sorunu, ekonomik ilişkiler ve güvenlik konularını da kapsayacak 'eşit ve gerçek ortaklık' doğrultusunda bir anlaşma sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

Aralık 1997 yılında on yıllığına imzalanan işbirliği ve ortaklık anlaşması Polonya'nın vetosu nedeni ile yenilenememişti. Rusya'nın Polonya'dan ithal ettiği et ürünlerine veto uygulaması nedeni ile Polonya da işbirliği ve ortaklık anlaşmasında veto hakkını kullanmıştı. Nisan sonunda başlayacak müzakerelerde ise Litvanya'nın petrol boru hatları nedeni ile sorun oluşturmasından endişe ediliyor. Litvanya Moskova'dan Drujba-1 petrol boru hattını aşmasını istiyor. Ancak Litvanya'nın görüşmeleri bloke etmesi beklenmiyor.

Yeni anlaşmanın bir yıllığına imzalanması, taraflar arasında sorun olmadığı sürece de otomatik olarak yenilenmesi öngörülüyor. İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband ve Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner müzakerelerin bir an önce başlaması için hazırladıkları belgeyi AB dışişleri bakanlarına sundu. İki bakan Mayıs ayında Vladimir Putin'den görevi devralacak Rusya'nın yeni liderine hukukun üstünlüğü konusunda verdiği destekten dolayı da teşekkür etti. Ayrıca AB'nin Rusya'nın sözleri değil, davranışları üzerinde bir kanaat sahibi olması gerektiği de belirtildi.

Altı ayda bir gerçekleşen AB-Rusya zirvesi 26-27 Haziran tarihlerinde Sibirya'da yapılacak. Yeni başkan Medvedev'in zirveye başkanlık etmesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious