AB, sigaraya karşı değil

  • Giriş : 07.08.2006 / 00:00:00

AB Komisyonu, sigara içenlerin işe alınmasına karşı olmadığını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

AB'nin yürütme organı olan Komisyon, bugün yaptığı değerlendirmede, “sigara içenlerin işe alınmasına karşı olmadığını” belirtirken, tütün tüketicilerini dışlayan ve onlara iş vermeyi reddeden işverenlerin bu tavırlarının AB yasalarına aykırı olmadığını tekrarladı.

Komisyon, geçen hafta sonu, üye ülkelerde bir işverenin kurumunda çalışmak isteyen bir kişinin adaylığını “sigara kullandığı” gerekçesiyle reddetmesinin yasa ve ilkelere aykırı olmadığını açıklamıştı.

AB Komisyonunun istihdamdan sorumlu üyesi Vladimir Spidla'nın sözcüsü Katharina von Schnurbein, Brüksel'de yaptığı açıklamada, ”sigara içen bir kişiye iş vermemenin ayrımcılık olarak algılanamayacağını” bildirmişti.
İngiliz sosyalist parlamenter Catherine Stihler, bir İrlanda şirketinin personel ararken verdiği ilanda “Sigara içenler başvurmasın” koşulu koymasını AB Komisyonunun nasıl değerlendirdiğini sormuştu.

Komisyon, AB ayrımcılık yasalarının ırk, cinsiyet, etnik grup, yaş, din ve inanç gibi unsurları kapsama alanına aldığını, sigara içenlere yönelik bir ayrımcılık yasağı bulunmadığını belirmiş, sigara içenleri dışlayan işverenlerin bu tavrının yasa dışı sayılamayacağını ifade etmişti. Söz konusu açıklama, istihdam alanında, işçi ve işveren sendikaları bünyesinde yoğun tartışma ve itirazları beraberinde getirdi.

Belçika İşverenler Federasyonu (FEB) ve Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (CES), konuya ilişkin açıklamalarında, AB Komisyonunun İrlanda şirketinin tavrını yasal bulan açıklamasını eleştirdi.
İşçi sendikaları, “istihdam pazarında yaşanan iş bulma sıkıntılarına” dikkati çekerek, işsizlere yeni engeller çıkarılmaması gereği üzerinde dururken, işveren temsilcileri, “çalışacak kalifiye elemanlar bulmakta yeteri kadar zorluk çekildiğini” hatırlattı ve AB Komisyonunun sigara içenleri dışlayan tavra destek vermesini eleştirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious