AB, Sırbistan'ı uyardı

  • Giriş : 23.02.2006 / 00:00:00

Avrupa Birliği (AB) Sırbistan-Karadağ'ın BM Savaş Suçları Mahkemesi ile tam işbirliği yapmaması halinde görüşmeleri donduracağı uyarısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sırbistan-Karadağ'dan üst düzey bir güvenlik yetkilisi, Mladiç'in saklandığı yerin bulunduğunu ancak henüz tutuklanmadığını açıklamıştı. Sırbistan'ın resmi haber ajansı Tanjug da Bosna Sırp Cumhuriyeti'ndeki televizyon kanalı TV BN'ye dayanarak verdiği haberde, Mladiç'in başkent Belgrad'da gözaltına alındığını duyurmuştu. Ancak Haberi yalanlayan Sırp hükümeti Mladiç'in yakalanmadığını belirterek bu haberin hükümetin Lahey mahkemesi ile işbirliğine zarar veren bir manipülasyon olduğunu savunmuştu. Uluslararası Adalet Divanı da haberin doğru olmadığını kaydetmişti.

Rehn, Sırbistan ile ilgili raporunu AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarına bu pazartesi günü gönderecek. Rehn, Avrupa Parlamentosu (AP) dışilişkiler komitesine yaptığı açıklamada Sırbistan'ın BM ile işbirliği yapmaya başladığını ancak bunun "çok az" olduğunu kaydetti. Rehn, "Sırbistan'ın ciddi bir AB perspektifi var. Ancak Belgrad, geleceğinin bazı engellere rehin verilmemesini sağlamalı." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious