'AB, Türkiye'de hayal kırıklığı yarattı'

  • Giriş : 26.03.2007 / 00:00:00

İngiliz Guardian gazetesi, Türkiye’nin resmen bir AB adayı olmasına rağmen Avrupa’nın doğum günü kutlamalarına davet edilmediğini vurguladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gazete, Ankara’nın bu durumdan hayal kırıklığı duyduğuna işaret etti ve Ankara’nın Doğu’ya baktığı değerlendirmesinde bulundu.


Gazetede Simon Tisdall imzasıyla yayınlanan köşe yazısında, Ankara’nın Berlin’de yapılan kutlamalara davet edilmemesini “kaçırılmış bir fırsat” olarak değerlendirdiği ifade edildi.

Makalede, Türk basınını olaya tepkisinin ise çok daha sert olduğu kaydedildi. Ankara ile Brüksel arasındaki hayal kırıklığının aralık ayında Kıbrıs sorunu nedeniyle bazı müzakere başlıklarının durdurulmasından bu yana daha da arttığı belirtilen haberde, Fransız Cumhurbaşkanı adayı Nicholas Sarkozy ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in “Ankara’ya göre düşmanlıklarının” süreci daha da zehirlediği vurgulandı.

TÜRKİYE’NİN BÜYÜMESİ PEK ÇOK AB ÜYESİNDEN FAZLA

IMF’nin denetimindeki Türkiye’nin yıllık yüzde 7’lik bir büyümeye sahip olduğu kaydedilen haberde, Ankara’nın bu performansıyla pek çok büyük AB üyesini geride bıraktığı ifade edildi. Haberde ayrıca Türkiye’nin ihracattan elde ettiği gelirin artmasına da dikkat çekildi.

Türkiye’deki mevcut kızgınlık ve öfkenin yerini yeni ve daha iddialı bir fikre bıraktığı kaydedilen makalede, bu fikrin, “Türkiye, kendi yoluna giderken Avrupa Birliği'nin de bu incitici ve kendini beğenmiş şovenizminden ötürü pişman olacağı” fikri olduğu vurgulandı.

“TÜRKİYE’NİN BÖLGEDEKİ ROLÜ ARTTI"

Köşe yazısında, Türkiye’nin bölge artan liderlik rolünün de AB’ye bakışını değiştirdiği değerlendirmesi yapıldı. Türkiye’nin önemli bir enerji üssü olduğu belirtilen makalede, Avrupa’nın Hazar, Rusya ve Orta Asya’daki Türk cumhuriyetleri kökenli petrol ve gazının büyük çoğunluğunun Türkiye’den geçtiğine dikkat çekildi. Makalede bu durumun Moskova ve Azerbaycan’dan Kazakistan’a Türki cumhuriyetlerle daha yakın bir işbirliğine doğru gittiği vurgulandı.

Ankara’daki “reformdan geçmiş İslamcı” hükümetin Arap ve Müslüman dünyasıyla ilişkilerine de dikkat çekilen makalede, Türkiye’nin bu hafta Mısır’la yeni bir stratejik ilişki sinyali verdiği değerlendirmesi yapıldı.

Türkiye’nin Lübnan’a barış gücü askeri gönderdiği, pek çok kişinin yapmayacağı ya da yapamayacağı bir dönemde İran’la görüşmeler gerçekleştirdiği hem İsrail hem de Hamas ve Filistin yönetimiyle yakın olduğu vurgulanan makalede, Kürt sorununa karşın Türkiye’nin Kuzey Irak’ın ana ekonomik ortağı olduğu ifade edildi. Köşe yazısında İstanbul’un gelecek Irak zirvesine ev sahipliği yapmasının beklendiğini de hatırlattı.

Artan aşırı milliyetçilik, “Neo-Osmanlıcılık”, aşırı İslamcılık ve siyasi istikrarsızlığın Türkiye’nin yükselişi önündeki tehlikeler olduğu kaydedilen makalede, ancak 70 milyonluk nüfusundaki dinamizm ve enerjinin bu durumu dengelediği vurgulandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious