'AB, Türkiye'ye haksızlık yapıyor!'

  • Giriş : 12.12.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin tüm iyi niyetli çalışmalarına rağmen AB Komisyonu'nun 8 müzakere başlığının açılmamasına ilişkin kararla Türkiye'ye haksızlık yaptığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kıbrıs konusunda hiçbir zaman tek taraflı adım atılmasının hükümetin gündeminde olmadığını vurgulayan Başbakan Erdoğan, Türkiye'deki liman ve havaalanlarının Rum Kesimi'ne açılmasının, ancak KKTC'ye uygulanan izolasyonların kaldırılmasıyla eşzamanlı olarak mümkün olabileceğini bildirdi.

AK Parti Grup toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, hükümet olarak AB ile ilişkilerde yaşanan tıkanıklığı aşmak için büyük gayret göstermelerine rağmen, Türkiye-AB ilişkilerinin ciddi bir sınavdan geçtiğini söyledi. Türkiye olarak yapılan refomları Türk halkı için yaptıklarını, bundan sonra da reform sürecinin aynı kararlılıkla devam edeceğini vurgulayan Başbakan Erdoğan, "Asla rehavet gibi bir yakıştırmayı kabul etmiyoruz. Takvim neyse, o takvim işlemiştir. Takvimin gereği yapılmıştır" diye konuştu.

AB'nin EK Protokol meselesinde Türkiye'ye haksızlık yaptığını dile getiren Başbakan Erdoğan, 'AB'li dostlarımızın' da yapmadıklarını kabul ettikleri adımlar bulunduğunu söylediklerini kaydetti. AB Komisyonu'nun 26 Nisan tarihinde KKTC'ye uygulanan izolasyonların kaldırılması konusunda karar aldığını, Türkiye'nin EK Protokol taahhüdünü imzalarken AB'nin bu kararı uygulayacağını öngördüğünü anlatan Başbakan Erdoğan, buna rağmen AB Komisyonu'nun Türkiye'ye yönelik bir dizi kısıtlayıcı karar aldığını hatırlattı. Erdoğan, Türkiye'nin KKTC'ye uygulanan izolasyonlar kaldırılmadıkça tek taraflı adım atmayacağını belirterek, Türkiye'deki liman ve havaalanlarının Rum Kesimi'ne açılması için izolasyonların kaldırılması gerektiğini bildirdi.

KKTC'ye uygulanan izolasyonların kaldırılması konusunda Doğrudan Ticaret Tüzüğü'nün kabul edilmesini öngören Fin Planı'nın, Rum Kesimi'nin Maraş ısrarı nedeniyle hayata geçirilemediğini vurgulayan Başbakan Erdoğan, Finlandiya Başbakanı'nın Türkiye ziyareti sırasında yeni bir insiyatif sunduklarını kaydetti. Bu yeni insiyatif konusunda yapılan eleştirilere değinen Erdoğan, "Aksini ispat etmeden konuşmanın tanımı yalandır, adı yalandır. Bunun da siyaseten ne kadar çirkin olduğunu halkımızı iyi takdir eder" dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin son önerisiyle ilgili olarak, hiçbir zaman yazılı öneri vermediğini ve yazılı öneri almadığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious