AB, üç havayolu şirketine daha yasak getirdi

AB, üç havayolu şirketine daha yasak getirdi.15217
  • Giriş : 20.06.2006 / 00:00:00

Avrupa Birliği (AB) üç havayolu şirketini daha kara listeye alırken başka bir havayolu şirketine de kısıtlama getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Komisyon, Kırgız Star Jet firmasının daha önce listeye alınan Sierra Leoneli Star Air firması ile aynı şirket olduğunu belirterek yasakladı. AB Komisyonu'nun ulaşımdan sorumlu komiseri Jacques Barrot'un sözcüsü Stefaan de Rynck, bu şirketlerin Avrupa'ya uçuş yapma planlarının olduğunu belirtti. Rynck, "Bu onları engellemek için önemliydi." dedi.

Komisyon, Sudanlı Air West şirketinin servislerinde bir uçağı nedeniyle kısıtlama getireceğini belirtirken Libyalı Buraq Air şirketinin kargo hizmetlerine son verdiği için kargo hizmetlerine getirilen yasağın kaldırılacağını bildirdi. Sözcü Rynck, karalistede 95 şirketin yer aldığını ve 3 şirketinde kısıtlamalarla karşılaşabileceğini söyledi.

Avrupa Birliği, geçen sene havayolu kazalarının artması ve geçtiğimiz yıl yaşanan Onur-Air anlaşmazlığından sonra uçak şirketleri için "kara liste" hazırlama kararı almıştı. Fransa, bazı havayolu şirketlerine daha önce yasak getirmişti.

AB'nin ilk açıkladığı listede Kongo'dan 50 civarında, Sierra Leone'den 13, Ekvator Ginesi'ndan 11, Swaziland'dan 6 ve Liberya'dan 3 şirket bulunuyordu. Tayland'dan Phuket Havayolları ile Kazakistan, Afganistan ve Kuzey Kore'den firmalar bulunuyordu. AB, 3 ayda bir listeyi kontrol edeceğini bildirmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious