AB,TIR'lara kota koyarak ihracatı kısıtlıyor

  • Giriş : 03.05.2006 / 00:00:00

Sektörel Dernekler Federasyonu (SEDEFED), 'ticaret malı taşıyan gemileri engellemek Gümrük Birliği Anlaşması'na aykırıdır' diyen Avrupa Birliği (AB)'nin Türk ihraç mallarını taşıyan TIR'lara kota koyarak ihracatı kısıtladığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

SEDEFED'den yapılan yazılı açıklamada, malların serbest dolaşımının, malları taşıyan araçların serbest dolaşımı ile mümkün olabileceğini, bu bağlamda, AB'nin gümrük birliği ortağı olan Türkiye'ye çifte standart uygulamaktan vazgeçmesi gerektiğini bildirdi.

"Ticaret malı taşıyan gemileri engellemenin Gümrük Birliği Anlaşmasına aykırıdırı"diyen AB'nin, Türk ihraç mallarını taşıyan TIR'lara kota koyarak ihracatı kısıtladığı belirtilen açıklamada, geçen yıl uygulanan kotalar yeterli olmadığı için 2006 yılının payından kullanmak zorunda kalan nakliyecilerin, bu yıl için belirlenen 80 milyar dolarlık ihracat hedefine mevcut kotalarla ulaşmasının imkânsız olduğu ifade edildi. Açıklama şöyle devam etti:

"Yurt içinde karşı karşıya kalınan yoğun bürokrasi ve sınır kapılarındaki alt yapı eksikliklerinin yanısıra, yurtdışındaki en büyük engel olan geçiş kotaları, dış ticaret artışının, gerçek potansiyelinin çok altında gerçekleşmesine neden oluyor. Öte yandan, geçiş belgesi sorunları, araçların gümrük kapılarında bekletilmesi ve sipariş iptalleri sonrasında verilen geçici belgelerle, çözülüyor gibi görünse de, belge baskısı sebebiyle Türkiye'nin ihracat potansiyeli büyük zarar görüyor. Ayrıca, kotalar yalnız ihracatı değil, AB ile Türkiye arasındaki ticari hacmini de daraltıyor.Geç kalınmadan AB yetkilileri ile görüşülerek adeta tarife dışı olan kota engelinin uygulamadan kaldırılması, Türkiye ihracatının artabilmesi için zorunludur. Sadece taşımacılık değil, ihracat yapan tüm sektörlerin ortak sorunu olan geçiş belgesi sorununun ivedilikle çözümlenmesi ve Türkiye'nin dış ticaret lojistiğinin planlanması kapsamında, bu hususun tüm resmi makamların gündemine getirilmesi gerekmektedir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious