'AB Anayasası sadeleştirilmeli'

  • Giriş : 29.05.2006 / 00:00:00

İtalya Başbakanı Romano Prodi, Avrupa Birliği (AB) Anayasası'nın bütün üyelerin desteğini kazanması için sadeleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile görüştükten sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Prodi, "Aynı anayasayı halkın önüne sunmak neredeyse imkansız. Bütün konuları görüştük; üyelerin desteğini sağlamak için anayasayı sadeleştirmeye çalışıyoruz." dedi.
Fransa ve Hollanda'da yapılan referandumlarda 'hayır' çıkmasının ardından AB Anayasası projesi tehlikeye girdi. 15 ülkenin Anayasa'ya evet demesine rağmen kurucu iki ülkeden hayır gelmesi anayasa askıya alınmıştı.

İkinci bir 'hayır'ı kaldıramayacaklarını vurgulayan Prodi, "Yeni anayasa daha işbirlikçi bir şekilde ve ümitli bir atmosferde hazırlanmalı. İtalya bu sürece yardım edecektir. Avrupa'nın geleceğine inanan ülke sayısını arttırmak gerekli." şeklinde konuştu.

Avrupa Birliği (AB) dönem başkanı Avusturya'nın Başbakanı Wolfgang Schüssel de Anayasa'ya hayır diyen Hollanda ve Fransa ile Anayasa'yı henüz onaylamayan ülkelerin Anayasa'nın değiştirilmesi ya da geri çekilmesi konusunda gelecek aylarda karar vermesi gerektiğini söyledi. Avusturya lideri Schüssel, Anayasa hayır diyenlerin Anayasa'nın değiştirilmeden tekrar oylamaya sunulup sunulmamasına karar vermesi gerektiğine işaret etti. Schüssel, "Duruşlarını birkaç ay içinde belli etmeliler." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious