AB Aralık Zirvesi başlıyor

  • Giriş : 14.12.2006 / 00:00:00

Üye ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarıyla dışişleri bakanlarının katılacağı 2 gün sürecek AB Aralık Zirvesi Brüksel'de bu akşam başlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Limanların Kıbrıs Rum kesimine açılmaması nedeniyle AB Komisyonu'nun kasım ayı sonunda sunduğu öneriler doğrultusunda AB Dışişleri Bakanlarının bu hafta başındaki Genel İşler Konseyi'nde aldığı Türkiye ile müzakerelerin kısmen askıya alınmasına yönelik kararının zirvede onaylanması bekleniyor.

Bulgaristan ve Romanya'nın önümüzdeki yılın başında AB'ye katılımlarına son noktanın konulacağı zirve kararlarında, Birliğin genişleme stratejisiyle hazmetme ve entegrasyon kapasitesi gibi konulara da yer verilecek.

Türkiye kararlarının daha önce alınması nedeniyle "sönük" geçmesi beklenen AB Aralık Zirvesi gündemine taşınan diğer konular arasında yasadışı göç, içişleri ve adaletle ilgili konularda Birlik kararlarının hızlandırılması ve işbirliğinin derinleştirilmesi, enerji ve iklim değişikliği bulunuyor.

Filandiya Başbakanı Matti Vanhanen'in başkanlık edeceği AB Zirvesinde ele alınması beklenen dış ilişkiler konuları arasında ise Ortadoğu'nun ağırlık teşkil etmesi bekleniyor.

İspanya, Fransa ve İtalya tarafından Filistin-İsrail sorununun kalıcı çözümü için geçen ay hazırlanan barış projesi, zirvede AB kararına dönüştürülmeye çalışılacak.

Derhal ateşkes yapılması, Filistinlilerin uluslararası toplumun tanıyacağı ulusal birlik hükümeti oluşturması, İsrail ile Filistin arasında tutsak değişimi konusunun çözümlenmesi, Gazze'de ateşkesi denetleyecek uluslararası bir misyon oluşturulması ve nihayetinde Ortadoğu barışı konusunda uluslararası konferans düzenlenmesi olarak 5 bölümden oluşan İspanya, Fransa, İtalya ortak projesi, kendilerine danışılmadığı gerekçesiyle İsrail tarafından bütünüyle reddedilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious