AB 'askıya almayacak'

  • Giriş : 01.11.2006 / 00:00:00

AB Komisyonu'nun, ilerleme raporuyla birlikte açıklayacağı strateji belgesinde, Türkiye limanlarını Rum gemi ve uçaklarına açmazsa, müzakerelerin askıya alınacağı konusunda açık bir ifade yok.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Belgede müzakerelerin kısmen ya da tamamen askıya alınması dışında hiçbir öneri getirilmeyebilir, ancak şu anda AB Komisyonu, son seçeneği tercih ediyor. Buna karşın Fransa, Avusturya, Güney Kıbrıs ve Yunanistan'ın, müzakerelerin kısmen askıya alınmasını isteyebileceği belirtiliyor. Konu, 6 Kasım'da yapılacak komisyon toplantısında kesinlik kazanacak.

Belgede, işkenceye sıfır tolerans politikası çerçevesinde işkence vakalarının azaldığı belirtilirken, reformların hızında bir düşüş olduğu vurgulanıyor ve reformlara hız kazandırılması isteniyor. TCK 301. maddenin de AB standartlarıyla uyumlu hale getirilmesi istenen belgede, bunun için maddenin değiştirilmesi ya da kaldırılarak, ifade özgürlüğünü gecikmeden garanti altına alması isteniyor. Belgede, Güneydoğu Anadolu'daki sosyo- ekonomik krize de yer veriliyor ve 'Kürt halkının hakları sağlanmalı ve dini azınlıkların hakları teminat altına alınmalı' deniyor.

KAVRAM DEĞİŞİKLİĞİ

Belgede ayrıca, komisyonda 2 yıldır tartışılan ‘hazmetme kapasitesi' kavramı yerine, 'entegrasyon kapasitesi' kavramını kullanıyor. Komisyon, entegrasyon kapasitesinin fonksiyonel bir kavram olduğunun altını çiziyor ve bunun Türkiye'nin değil AB'nin yerine getirmesi gereken bir kriter olduğunu ifade ediyor.Fehriye istihbarat şefini yaktı

BELÇİKA, Sabancı suikasti sanığı Fehriye Erdal'ın kaçmasında ihmali olduğu gerekçesiyle Ulusal İstihbarat şefini değiştiriyor. Önceki gün Ankara'da temaslarda bulunan Belçika Dışişleri Bakanı Karel de Gucht, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'e Ulusal İstihbarat şefinin önümüzde dönemde değiştirileceğini söyledi. De Gucht, Erdal'ın firarının Belçika siyasetinde sorunlara yol açtığını vurgularken, Erdal'ın Belçika'da bulunduğuna dair ellerinde bilgi olmadığını, ancak yakalanması halinde Türkiye'ye iade edileceğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious