AB Bakanı Çelik: Avrupa ülkeleri kınamalı

AB Bakanı Çelik: Avrupa ülkeleri kınamalı.15691
  • Giriş : 13.03.2017 / 14:52:00

Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, Hollanda'nın tutumunu eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Almanya'da Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a toplantı salonu verilmemesi üzerine Hollanda'da da Türk bakanlara karşı gösterilen tepki üzerine Ankara harekete geçti. Avrupa Birliği Bakanı Çelik, Avrupa ülkelerinin de bu uygulamayı kınaması gerektiğini belirtti.

Çelik, şu ifadeleri kullandı:

"Bizlerin yaptığı mitingler en barışçıl entegrasyona en çok katkı sağlayan, demokratik değerlere saygıyı en yukarı çıkaran mitinglerdir. Hiçbir şekilde kamu düzeninin bozulması gibi gerekçelerle bunun adlandırılması mümkün değil.

Avrupa Birliği dayanışması çerçevesinde Hollanda’yı tutmak gibi bir yaklaşım doğru değildir. Demokratik hakkını kullanmak isteyen bir tarafla demokratik hakları ihlal eden, şiddet kullanan neo- faşist uygulamalara imza atan bir taraf var.

Taraflara itidal tavsiye etmek adil bir yaklaşım değil, değerlere uygun bir kullanım değil.

Türkiye’nin kullandığı söylemle ilgili eleştiriler getiriyorlar. Diğer tarafta açık bir uygulama var. Açık uygulama bütün değerleri ihlal etmiştir.

Aşırı sağla mücadele etmek için aşırı sağın dilini kullanmayın. Temel değerlerde sabit kalın. Şu anda hiçbir seçime gerek yok o aşırı ırkçı lider seçim olsa da olmasa da iktidara gelmiştir. Şimdiki başbakan ülkesini aşırı sağa teslim etmiştir.

Avrupa ülkelerindeki aşırı sağ liderler özel bir toplantı yaptılar ve burada Avrupa’nın demokratlarına ve özgürlükçülerine büyük bir görev düşüyor.

Hollanda’daki bu neo- faşist uygulama karşısında seslerini yükseltmeliler. Bunu kınamalıdırlar. İslamafobi Avrupa Birliliği’nin temel değerlerini tehdit etmektedir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*