AB barışa katkı sağlamak için kuruldu

  • Giriş : 28.10.2006 / 00:00:00

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Rene Van Der Linden, Gelibolu Tarihi Milli Parkı'ndan dünyaya barış mesajları verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sabah saatlerinde Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ait bir helikopterle Gelibolu ilçesine gelen Der Linden'i, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Bölgeler Meclisi Başkanı Yavuz Mildon karşıladı. Burada yaptığı ziyaretlerin ardından Gelibolu Tarihi Milli Parkı Kabatepe Tanıtma Merkezi'ne yine helikopterle giden Der Linden'e, TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Yaşar Yakış ve Mildon da eşlik etti. Eceabat Kaymakamı Muhterem İnce ve diğer yetkililer tarafından karşılanan ve Kabatepe Müzesi'ni gezen Linden'e, bölgedeki yabancı turistler büyük ilgi gösterdi. Kendisiyle bir süre sohbet edip hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Müzeyi gezip rehberden bilgi alan Linden, bu topraklar üzerinde yaşanan savaşın çok acı verici olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Hiç kimse, barış içinde yaşamak varken savaş istemez. Herkes evladının yaşamasını ister. İnsanların buradan ders alması gerekir. Avrupa Birliği (AB), dünya barışına katkı için oluşturuldu." diye konuştu.

Daha sonra yanındakilerle birlikte Çanakkale'ye helikopterle geçen Rene Van Der Linden, Çanakkale Valisi Orhan Kırlı'yla makamında görüştü. Görüşme sonrası Vali Kırlı, misafirine şehre has bir tablo verirken Linden ise AB yıldızı hediye etti. Valilik çıkışında Morabbin Parkı'nda sergilenen, "Troy" filminde kullanılan Truva atını gören Linden, makam aracına binmek yerine atla hatıra fotoğrafı çektirmeye gitti. Attan çok etkilenen Linden, Kolin Otel'de yapacağı basın toplantısını erteleyerek Truva antik şehrini gezmeye gitti. Çanakkale'ye 30 kilometre mesafedeki Truva'yı gördükten sonra Kolin Hotel'de Çanakkale İl Genel Meclisi üyeleriyle görüşecek olan Linden, düzenleyeceği basın toplantısının ardından havayoluyla İstanbul'a dönecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious