AB: Boykot çağrısı kötü bir örnektir

  • Giriş : 08.11.2008 / 23:16:00
  • Güncelleme : 08.11.2008 / 23:19:08

Erdoğan"ın "medya polemikleri ve gazeteleri boykot" çağrısı, AB"nin İlerleme raporuna "kötü örnek" olarak girdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Tayyip Erdoğan"ın medya ile girdiği polemikleri, vatandaşlara "gazeteleri boykot" çağrısına taşıyacak boyutlara ulaştırması, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu"nun Türkiye İlerleme Raporu"na "basın özgürlüğü eleştirisi" olarak yansıdı. Basına yönelik eleştirilerin özellikle "yolsuzluk dosyalarıyla" ve "terörle mücadeleyle" ilgili haberlerden sonra geldiği tespitini yapan komisyon, Türkiye"de basın özgürlüğüne "tam saygı" istedi.

Raporda, ifade özgürlüğünün önündeki mevcut yasal kısıtlamalara değinen ve bunların giderilmesini isteyen komisyon, “Özellikle yolsuzluk iddialarıyla ve terörle mücadeleyle ilgili haberlerden sonra, üst düzey yetkililer basını güçlü bir şekilde eleştiren açıklamalar yaptılar” dedi. Raporda, basın özgürlüğü açısından Türkiye değerlendirilirken “Basına ve elektronik medyaya yönelik bu baskılar temelinde, basın özgürlüğüne tam saygıyı sağlamaya yardımcı olacak bir atmosfer yaratılmasını garanti altına alma ihtiyacı var” ifadesine yer verildi.

Rehn: Baskıları say say bitmez!

Raporun açıklanmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan, AB"nin genişlemeden sorumlu üyesi Ollie Rehn, basına yönelik baskıları detaylandırması istenince, “Bunu araştırmacı gazetecilere bıraksam daha iyi olacak sanırım. O kadar çok örnek var ki burada saymak zor olabilir. Umarım Türkiye"deki tüm siyasi, idari ve kurumsal yetkililer ifade ve basın özgürlüğü konusunda sorumlu davranırlar. İfade ve basın özgürlüğü AB"nin temel değerlerinden biridir” dedi. Raporun, "ifade özgürlüğü" bölümünde, basın özgürlüğüyle ilgili şu ifadeler yer aldı:

“Türk basınında, toplumda "hassas" olarak algılanan konular dahil geniş bir alanda açık tartışma devam ediyor. Üst düzey yetkililer, özellikle yolsuzluk iddialarıyla ve terörle mücadeleyle ilgili haberlerin ardından basını şiddetle eleştiren açıklamalar yaptı. Türk Silahlı Kuvvetleri, halen bazı gazeteci ve medya kuruluşlarının resepsiyonlara ve brifinglere katılmasına izin vermiyor. Ancak, Türkiye"de basın özgürlüğüne tam saygı gösterilmesi gerekiyor. Türk Ceza Kanunu"nun 301. maddesinde yapılan değişiklik bazı olumlu sonuçlar doğursa da, metin büyük ölçüde korunuyor ve dava açılmasında Adalet Bakanı"na tanınan yetkiyle siyasallaşma ihtimaline kapı aralanıyor. Türkiye"de son dönemde internet sitelerinin sıklıkla ve orantısız şekilde yasaklanması sorun. Popüler görüntü paylaşım sitesi Youtube da başka sitelerle birlikte birçok kez yasaklandı."

Rehn rapordan önce davranmıştı

Avrupa Birliği Komisyonu, Başbakan Tayyip Erdoğan"ın basına yönelik boykot çağrısı yaptığı dönemde sessiz kalmayı tercih etmişti. Komisyon üyesi Ollie Rehn, bu sessizliği bozan isim oldu. Rehn, Türkiye ilerleme raporunda yer alan "basın özgürlüğü" eleştirisinden önce Avrupa Parlamentosu"nda yaptığı konuşmada da, özellikle basın özgürlüğüne vurgu yaptı. Türkiye"de "ifade ve basın özgürlüğü"ne reformlarda öncelik verilmesini isteyen Rehn, özgür bir basın atmosferi için toplumun tüm kesimlerinin ortak hareket etmesini diledi.

RADİKAL

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*