AB Çarşamba günü sınav verecek

AB Çarşamba günü sınav verecek.9349
  • Giriş : 17.12.2006 / 00:00:00

Avrupa liderlerinin, limanlarını Rumlara açmayan Türkiye’yi sekiz müzakere başlığını askıya alarak cezalandırırken diğer fasılların açılması kararı, ilk kez Çarşamba günü test edilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

COREPER, Çarşamba günü Brüksel’de yapacağı toplantıda AB Dönem Başkanı Finlandiya, tarama işleri ve raporları tamamlanan ancak şimdiye kadar Rumların muhalefeti nedeniyle müzakere başlatılmayan dört başlık konusunda müzakere açılması önerisini sunacak. COREPER toplantısında görüşülecek dört başlığı,, ekonomi ve para politikası, sanayi politikası, mali kontrol ve kültür başlıkları oluşturuyor.

Türkiye’nin AB üyeliğini destekleyen ülkelerin, COREPER’in bu başlıkların açılması yönünde bir karar çıkmasını istediği, ve bu yönde çaba göstereceği belirtiliyor. AB Zirvesi’nin kararını sert bulan bu ülkeler, Türkiye’yi uzaklaştırmamak için söz konusu başlıkların açılması kararının çıkması büyük önem taşıdığı düşünüyor.

Ancak, bu ülkelerin istediği yolunda bir karar çıkartması zor görülüyor. Rum Yönetimi, AB Zirvesi kararına imza atmakla birlikte son günlerde yaptığı açıklamalarda başlıkların otomatik olarak açılması söz konusu olmadığını belirterek kolay kolay onay vermeyeceğini göstermiş bulunuyor.

Buna karşın baskı altında kalacağı kaydedilen Rumların AB içerisinde yapılacak pazarlık sonucunda belki bir başlığın açılmasını kabul edeceği ifade ediliyor.

COREPER toplantısından Türkiye’yi tatmin edici bir sonuç çıkmaması halinde, Türkiye-AB ilişkileri açısından pek olumlu olmayacak bir durum yaratılacağı kaydediliyor.

Kıbrıs Rum Kesimi’nin, AB liderlerinin Kıbrıslı Türklerin izolasyonunun kaldırılması yolundaki kararının çerçevesinde Kuzey Kıbrıs ile AB arasında doğrudan ticaret başlatılmasını engellemeyeceğini de baştan belli etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious