AB çevreleri operasyonu izliyor

AB çevreleri operasyonu izliyor.27683
  • Giriş : 01.07.2008 / 16:01:00

Ergenekon gözaltıları AB'de şaşkınlık yarattı. Olayları yakından izleyen diplomatlar 'Durum çok çok hassas' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ergenekon soruşturması çerçevesinde çeşitli sektörlerdeki çok tanınmış kişilerin gözaltına alınması, AB çevrelerinde de şaşkınlık yarattı. AB diplomatları, konuyu “çok çok hassas” olarak nitelendirirken “Mevcut kutuplaşmayı artıran bir gerilim tırmanışı yaşanıyor ve bu süreç AKP'nin kapatma davası sonuçlanıncaya kadar devam edebilir” dediler.

AB diplomatları, Ergenekon soruşturmasına ilişkin son gelişmeleri çok yakından izliyor. Konuyu “çok çok hassas” olarak nitelendiren diplomatlar “Bunlar çok tanınmış, önde gelen kişiler. Bu da, gelişmeleri çok ilginç ve çok hassas hale getiriyor. Mevcut kutuplaşmayı artıran bir gerilim tırmanışı yaşanıyor ve bu süreç, AKP konusundaki kapatma davası sonuçlanıncaya kadar devam edebilir” yorumunu yaptılar.

Fransa ve Lüksemburg: AKP kapatılsa da Türkiye ile müzakere devam etmeli

Ergenekon soruşturmasına ilişkin “sivil darbe veya hukuk darbesi” gibi eleştiri ve savların ve son gözaltıların zamanlanmasına karşın Ergenekon soruşturmasının "normal hukuki bir soruşturma değil, siyasi olduğunu" söylemenin mümkün olmadığını ifade eden diplomatlar, yargıya güvenmek gerektiğini de ifade ettiler.

AB diplomatları, AKP hakkındaki kapatma davasının “siyasi etkileri” de olan bir dava olduğunu savunmakla birlikte Fransa ve Lüksemburg Dışişleri Bakanlarının son açıklamalarına dikkat çekerek “Kapatma davası iç melese. Sonucu ne olursa olsun Türkiye ile müzakere süreci devam etmeli” dediler.

BLOOMBERG HABER AJANSI: GÖZALTILARIN ZAMANLAMASINA DİKKAT ÇEKTİ

Amerikan Haber Ajansı Bloomberg, Ergenekon Soruşturması kapsamında bugün gerçekleştirilen şok gözaltılarla ilgili yayınladığı haberde gözaltıların zamanlamasına dikkat çekti.

Ajansın konuyla ilgili haberinde, "Gözaltılar, AKP'nin, din ile devlet işlerini birbirine karıştırdığı iddiasıyla kapatılması ile ilgili Anayasa Mahkemesinde görülen davada, başsavcının iddianamesini sözlü olarak Anayasa mahkemesine sunduğu gün gerçekleşti. Türk polisi, emekli general Hurşit Tolon ve Şener Eruygur’u ve Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün’ün hükümete karşı darbe hazırlığı içersinde olan bir örgütle ilişkisi oldukları gerekçesiyle gözaltına alındı" denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious