AB Çin'den itidalli olmasını istedi

AB Çin'den itidalli olmasını istedi  	.12862
  • Giriş : 14.03.2008 / 16:28:00

Avrupa Birliği, Tibet'teki protestolarla ilgili olarak Çin'e itidalli olması çağrısında bulunurken, ABD Çin'den Tibet kültürüne saygı göstermesini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, Brüksel'deki AB zirvesinden sonra yaptığı basın açıklamasında, AB liderlerinin Çin'e, Tibet'te "itidalli" olması için çağrıda bulunduklarını söyledi.

Kouchner, AB Dönem Başkanı Slovenya'nın, Çin'den itidalli olmasını ve protestolar yüzünden tutuklananların serbest bırakılmasını isteyen bir metin önerdiğini ve bu metnin üye ülkelerce kabul edildiğini bildirdi.

Beyaz Saray sözcüsü Gordon Johndroe da yaptığı açıklamada, Tibet'te meydana gelen olaylardan üzüntü duyduklarını belirtti ve Çin'den Tibet kültürüne saygı göstermesini istedi.

Johndroe, "Çin, Tibet kültürüne, toplumunun çok etnili karakterine saygı göstermeli. Etnik gruplarla Pekin arasındaki gerginlikten üzüntü duyuyoruz. Başkan George W. Bush, Pekin'in Dalai Lama ile diyalog kurması gerektiğini söylemişti" diye konuştu.

Çin yönetimine karşı Budist rahiplerin 5 gündür protesto gösterileri yaptıkları Tibet'in başkenti Lhasa'da bugünkü gösteride dükkanlar ateşe verilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious