AB Dışişleri Bakanları bir araya geliyor

  • Giriş : 11.12.2006 / 00:00:00

Dışişleri Bakanları düzeyindeki AB Genel İşleri Konseyi toplantısı bu gün Brüksel'de başlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

AB Dönem Başkanı Finlandiya, toplantıda "yetersiz" olarak nitelendirdiği Türkiye'nin bir limanı ve bir havaalanını Rumlara açma önerisini anlatacak. Ancak Ankara'nın önerisini yazılı olarak sunmaya yanaşmadığı için önerinin müzakere edilmesi beklenmiyor.

Bakanlar, ortak bir pozisyon sağlayamazsa, karar 14-15 Aralık'taki AB Zirvesine kalacak. Avrupa Birliği, Ek Protokol'den kaynaklanan yükümlülüklerini tam olarak yerine getirmediğini düşündüğü Türkiye'ye uygulanacak yaptırımda bir uzlaşıya varılması konusunda "zorlu" ve "kritik" bir haftaya girdi.

AB Dışişleri Bakanları, bu gün başlayacak iki günlük toplantıda Türkiye konusunda "ortak pozisyon"u bulmaya çalışacak. Çabalar başarısız sonuçlanırsa karar 14-15 Aralık'taki AB Zirvesine kalacak. Dışişleri Bakanları düzeyindeki Genel İşler ve Dış İlişkiler Konseyi, bugün Brüksel'de toplanıyor. İki gün sürecek çalışmalar sırasında AB bakanları, Avrupa Komisyonu'nun, Türkiye'ye yaptırım olarak 8 başlığın askıya alınmasına ilişkin tavsiyesi temelinde bir karar almaya çalışacak. Toplantı sırasında AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja, Ankara'nın son günlerde çok tartışılan, bir limanı ve bir havaalanını açma yönündeki "sürpriz" önerisini anlatacak. Türkiye'yi destekleyen, İngiltere gibi AB ülkelerinin, Komisyon'un tavsiyesini "sert" olduğunu belirterek yumuşatılmasını isterken, Ankara'nın önerisinin "iyi niyet" ifadesi olarak değerlendirilmesi gereğini vurgulayacakları kaydediliyor. Ancak, AB'den gelen çağrılara karşı Türkiye'nin önerisini yazılı olarak vermediği için bakanların, öneri konusunda müzakere yapmayacağı düşünülüyor. Finlandiya Başbakanı Matti Vanhanen, geçen hafta Türkiye'nin önerilerini "yetersiz" olarak nitelendirirken başka AB yetkilileri, önerilerin "net ve açık olmadığı"nı söylemişlerdi.

Bakanların, Avrupa Komisyonu'nun tavsiyesi üzerinde bir karara varmak için çaba göstermeleri bekleniyor. Ancak gözlemciler, bakanların anlaşmalarının hiç de kolay olmayacağını belirtiyor. Türkiye ile ilgili kararın büyük bir olasılıkla 14-15 Aralık Zirvesi'nde AB liderlerince alınması bekleniyor.

Türkiye'de de büyük tartışmalara yol açan, Cumhurbaşkanı ve Genelkurmay'a danışılmadan AB'ye iletildiği ileri sürülen önerinin AB'yi karıştırdığı, çatlağı derinleştirdiği yorumları yapılıyor. 25 AB üyesinin Brüksel'deki Daimi Temsilciler Komitesi'nin (COREPER) geçen hafta Türkiye konusunda yaptığı üç toplantıda bir ortak pozisyona varamadığına dikkat çekiliyor.

Bu arada, Türkiye sorunu, AB çerisinde sadece devletleri değil, aynı zamanda koalisyon hükümetleri ortaklarını da böldü. Nitekim, Almanya'da iktidardaki koalisyonun iki kanadı, çok farklı bir yaklaşım sergiliyor. Bu nedenle, Almanya'nın bu haftaki iki önemli AB toplantısı, Dışişleri Bakanları ve liderler zirvesinde nasıl bir tutum benimseyeceği merakla bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious