AB dışişleri bakanları Türkiye için toplanıyor

  • Giriş : 11.12.2006 / 00:00:00

AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarını buluşturan Genel İşler Konseyi, Türkiye ile müzakerelerin geleceğini şekillendirecek kararların alınacağı toplantısına başlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Limanların açılmaması nedeniyle AB Komisyonu'nun Türkiye hakkında hazırladığı önerilerin ele alınacağı Genel İşler Konseyi'nde, bu kapsamda Dönem Başkanı Finlandiya tarafından üye devletlere dün gönderilen taslak kararlar tartışılacak.

Diplomatik kaynaklar, bugünkü toplantıda AB dışişleri bakanlarının Türkiye hakkında bir uzlaşmaya varamaması durumunda konunun 14-15 Aralıktaki AB zirvesinde devlet ve hükümet başkanları tarafından sonuçlandırılmaya çalışılacağına dikkat çekerek, Türkiye'nin geçen haftaki sürpriz önerisiyle bu ihtimalin güçlendiğini ifade ediyorlar.

Bugünkü toplantı için AB Dönem Başkanı Finlandiya tarafından üye ülkelerin talepleri dikkate alınarak hazırlanan karar taslağında, AB Komisyonu'nun 8 Kasımda Türkiye hakkında yayımladığı İlerleme Raporu dikkate alınarak, reform sürecinin yavaşladığı dile getiriliyor. Türkiye'nin çabalarını, ifade özgürlüğü, dini özgürlükler, kadın hakları, sendikal haklar, azınlık hakları ve sivil-asker ilişkileri gibi alanlarda yoğunlaştırması isteniyor.

Türkiye'nin Ek Protokolü tam olarak uygulamadığı iddia edilen karar taslağında, bu kapsamda AB Komisyonu'nun 29 Kasımda üye devletlere sunduğu öneriler gündeme getiriliyor.

Müzakerelerin askıya alınacağı fasılların üye devletler tarafından belirlenmesi öngörülen karar taslağında, rakam verilmemesi ve fasıl ismi belirtilmemesi dikkat çekiyor.

AB üyesi ülkelerin 21 Eylül 2005 tarihli karşı deklarasyonuna da atıf yapılan karar taslağında, müzakerelere açılmaya hazır fasılların bekletilmemesi isteniyor.

AB Dönem Başkanı Finlandiya tarafından hazırlanan taslak ayrıca, Türkiye'nin Ek Protokol yükümlülüklerinin izlenmesinde ve bunların yerine getirildiğinin kanıtlanmasında AB Komisyonu'na sorumluluk yüklüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious