AB Fransa'ya ne diyecek!

  • Giriş : 13.10.2006 / 00:00:00

Türk Tarih Kurumu Başkanı Yusuf Halaçoğlu, Ermeni soykırımını suç sayan tasarının kabul edilmesinin kimse tarafından savunulamayacağını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Türk Tarih Kurumu Başkanı Yusuf Halaçoğlu, ASAM'ın düzenlediği 'Türkiye Stratejisi 2023' konulu toplantıya katıldı. Burada bir konuşma yapan Halaçoğlu, Fransız Parlamentosu'nun Ermeni soykırımını inkar edenlere hapis ve para cezası verilmesini öngören yasa tasarısını kabul etmesini eleştirdi. Fransa'nın aldığı kararı kimsenin savunamayacağını vurgulayan Halaçoğlu, "AB'nin Fransa'ya ne diyeceğini merak ediyorum. Bakalım Fransa'ya baskı yaparak bu yasayı çektirecekler mi? Çünkü bize 301'i çektirmeye çalıştılar. O zaman Avrupa'nın gerçek yüzünü göreceğim." dedi.

1789 daki Fransız İhtilanin insan hak ve özgürlükleri noktasında bir dönüm olduğunu kaydeden Halaçoğlu, "2006 yılının Fransız Parlamentosu'nun aldığı karar ise, özgürlüklerin, bilimsel araştırma özgürlüklerinin yok edildiği, Avrupa'nın tekrar Orta Çağ zihniyetine dönüldüğü bir kesit olarak tarihe geçecektir" şeklinde konuştu.

Halaçoğlu, Orhan Pamuk'un Nobel Edebiyat Ödülü'nü alması ile Ermeni Soykırımı hakkında söyledikleri ve 301. maddeden yargılanması arasında kurulan ilişkinin hatırlatılması üzerine de, "Daha önce bir takım siyasi söylemlerde bulunan kişilere bu ödülün verildiği görüldü. Zannediyorum bu nedenle ilişkilendirildi" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious