AB hayır derse!

  • Giriş : 20.09.2006 / 00:00:00

Financial Times: Türkiye AB’ye alınmazsa İslamcılar güç kazanır, ordu darbe yapabilir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İngiltere’de yayınlanan saygın ekonomi ve politika gazetesi Financial Times, “bazı batılı diplomatların” gözlemlerine dayanarak, Türkiye’nin AB’den ret yanıtı alması halinde iç politikanın daha radikal bir İslami çizgiye yönelebileceğini, böyle bir durumda da ordunun tekrar bir darbe yapabileceğini öne sürdü. Financial Times Dış Haberler Servisi’nin başyazarı Gideon Rachman’ın kaleme aldığı “Boğaz’ın Kıyısında Medeniyetler Çatışması” başlıklı yazıda, “Türkiye’nin AB başvurusunun başarıyla sonuçlanacağı garanti değil, ama başarısızlıkla sonuçlanacağının garantisi de yok” ifadeleri kullanıldı. Daha önce de Economist dergisinde yazan Rachman tartışma yaratan makalesinde şu ifadeleri kullandı:

AKP hükümeti genellikle ‘ılımlı İslamcı’ diye nitelendiriliyor. Bazı Batılı diplomatlar, Avrupa’dan gelecek bir ret yanıtı nedeniyle Türkiye’nin dış politikada Arap dünyasına dönmesinden, iç politikada da radikal İslami çizgiye gitmesinden endişe ediyor. İşte böyle bir durumda kendini laikliğin garantisi olarak gören Ordu bir darbeye kalkışabilir.

Türkiye’nin istikrarsızlığı Avrupa için de tehlike taşıyor. AB liderleri için Türkiye’nin uzun vadede çekici bir AB ortağı haline geleceği şeklindeki görüşü de ortadan kaldırabilir. Bu tıpkı bir adama, ‘Nişanlın şu anda delirmenin eşiğinde. Onunla hemen evlen yoksa ruhen tamamen çöker’demeye benziyor. Tabi ki bu adam da nikah masasına geldiğinde tereddüt eder. Siyasi mantık uzun süreli bir nişanlılığa işaret ediyor.

TÜRKLER NE HİSSEDER?
Türkiye AB’ye hiç katılmasa bile, müzakereler Türkiye’yi daha özgür ve daha zengin hale getiren reformları körüklüyor. Peki 10 yıl süren bir müzakere sürecinin ardından üyelik başvuruları Fransa ve Avusturya’da yapılacak referandumlarla bloke edilirse Türk halkı ne hisseder?

Tabi ki ülkenin İslam’la olan ilişkisini belirleyecek olan, Brüksel’den gelecek dış baskılar değil, Türkiye içindeki derin sosyal güçler olacaktır. Avrupa yanlısı Türkler’in umutsuzluğa düşmesi için çok erken olması, AB yolunda iyi bir koz. Türkiye’nin başvurusunun başarıyla sonuçlanacağı garanti değil ancak Türkiye üyeliğin peşinden gitmenin çıkarına olduğunu düşündüğü sürece, görüşmeleri sürdürmek Avrupa’nın da çıkarına.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious