AB hevesimiz kaçıyor mu?

  • Giriş : 28.08.2006 / 00:00:00

Financial Times gazetesi, Başmüzakerecesi Ali Babacan'ın Brüksel'e çok az gittiği ve genelde Ankara'da olduğunu yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dünyanın önde gelen finans gazetelerinden Financial Times, Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) ilişkilerinin karşılıklı anlayış eksikliği nedeniyle olumsuz bir yolda olduğu değerlendirmesinde bulundu. Vincent Boland imzalı haber-analizde, İstanbul'da bulunan AB Enformasyon Ofisi'nin bile daha çok ikinci el bir kıyafet dükkanı gibi göründüğü, kapıda duran Birliğin bayrağında olan yıldızlardan birinin de düşmek üzere olduğu belirtildi.

Haberde, en güneşli günlerde bile ofisin bulunduğu Mete Caddesi'nin, hemen yan taraftaki beş yıldızlı otel nedeniyle karanlıkta kaldığı ifade edildi.

“KİMSE AB KONUSUNDA BİLGİ ALMAK İSTEMİYOR”

Görevi Avrupa Birliği konusunda bilgi vermek olan ofisi kimsenin ziyaret etmediği kaydedilen haberde, ofiste de sıkılmış bir güvenlik görevlisi ile kimsenin ilgisini çekmeyen broşürlerin bulunduğu belirtildi.

Haberde, Türkiye'nin Avrupa Birliği müzakerelerine başlamasından 10 ay sonrasında ofisteki bu görüntünün aslında Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerde daha büyük bir sorunların bir göstergesi olduğu değerlendirmesi yapıldı.

Türkiye'de seçimlere 1 yıl kaldığı ve bazı çevrelerin AB üyeliği istemediği belirtilen haberde, iki tarafın da hemen her konuda bir çıkmaza girdiği ve bu çıkmazı aşmak için istekli görünmediği ifade edildi.

“HÜKÜMET İÇİNDE AB'YE İLGİSİZLİK VAR”

Haberde adı açıklanmayan ancak Ankara'da görev yaptığı bildirilen bir Avrupalı diplomatın, “Türk Hükümeti içinde AB'ye karşı şaşırtıcı derecede bir ilgisizlik var” dediği aktarıldı. Haberde, bunun özellikle Brüksel'e karşı resmi tavırdaki sertleşme ve Kıbrıs konusunda ve sivil reformlarda isteksizlik konularında kendini gösterdiği değerlendirmesi yapıldı.

Türkiye'de bu durumdan Kıbrıs konusundaki çıkmazın sorumlu tutulduğu belirtilen haberde ancak başka bazı çevrelerin de Ankara'yı suçladığı kaydedildi.

“BABACAN YETENEKLİ AMA ÇOK GENǔ

Pek çok diğer aday ülkenin Brüksel'de diplomatik ve müzakere ekipleri bulunduğu belirtilen haberde, Türkiye'nin Başmüzakerecisi Ali Babacan'ın yetenekli ancak genç bir bakan olduğu ve göreve gelmesinin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen Avrupa Komisyonu'nu çok az ziyaret ettiği ifade edildi.

Haberde, bütün bunların yanında Babacan'ın Hazine'den sorumlu bakan ve Ankara'da IMF ile irtibattaki en üst düzey yetkili olduğu ifade edildi.

“ALİ BABACAN NEREDE?”

London School of Economics'ten (Londra Ekonomi Okulu) Türkiye-AB ilişkilerini yakından inceleyen Kirsty Hughes, gazeteye yaptığı açıklamada “Ali Babacan nerede? Şüphesiz, bütün bu siyasi konuları koordine etmesi gerekiyor ama aslında Ankara'da ve Brüksel'in kapılarını çalmıyor” dedi. Gazete, Ali Babacan ile de bir röportaj talep ettiklerini ancak talebin reddedildiğini belirtti.

Haberde diplomatlara göre Erdoğan'ın başörtüsü gibi konularda AB'nin kendini destekleyeceğine inandığını ancak AİHM'in türban kararı ile şok olduğu ifade edildi. Haberde, bu yüzden Erdoğan'ın, Türkiye'nin AB üyeliğinin kullanılabilirliğini sorguladığı değerlendirmesi yapıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious