AB hevesimiz kaçtı!

  • Giriş : 14.08.2006 / 00:00:00

Amerikan Newsweek dergisi Türkler arasında Avrupa Birliği’ne (AB) heyecanının azaldığını yorumunda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Eurobarometer’in geçen ay yayımlanan araştırmasına atıfta bulunan dergi, 2 sene önce AB’ye üye olma desteğinin yüzde 70 iken şimdilerde yüzde 43’e gerilediğini belirtti.

Dergi, 40 yıllık isteğin neden bu kadar hızlı kesildiğine yönelik bir soru sorarak en önemli konunun Kıbrıs olduğu yorumunda bulundu. Dergi, "Yaralı ulusal gurur pekçok Türkün Avrupa isteğinde delik açtı." derken bundan da önemli konunun KOBİ’lerin konuya yaklaşımı olduğunu iddia etti. Dergi, Türkiye’nin GSMİ’sinin yüzde 55’ini ve işlerin yüzde 70’ine sahip olan KOBİ’lerin AB isteğini kaydettiğini savundu. Newsweek, KOBİ’lerin AB kuralları ile gelecek standartların oluşturacağı parasal yükten çekindiği yorumunda bulundu.

Dergi, Türkiye’nin Gümrük Birliği üyesi olduğu hatırlatılarak Avrupa Birliği’ne tam üyeliğin en iyi seçenek olmayabileceği görüşüne yer verdi. Dergiye konuşan Business Channel’den uzman Atilla Yeşilada, "Geleceği gören insanlar, Türkiye’nin tam üye olmasının çıkarlara uygun olmayacağını fark etmeye başladı." yorumunda bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious