AB hibesi Akşehir Gölü'nü kurtaracak

AB hibesi Akşehir Gölü'nü kurtaracak.13486
  • Giriş : 19.06.2007 / 22:31:00

Damla sulamayla yüzde 60 oranında tasarruf sağlanacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Konya'nın Akşehir ilçesinde Atakent Belediye Başkanı Musa Doğan, hazırladığı proje ile tamamen kurumaya yüz tutan Akşehir Gölü'nün kurtuluşu için dev bir adım attı. Avrupa Birliği'nden 1.4 milyon euro hibe alan Doğan, ''Kuraklığın en önemli nedeni olan vahşi sulamayı bırakıp, damla sulamaya geçeceğiz'' dedi.

Atakent beldesinde 10 bin dekar alanda kiraz yetiştirildiğini söyleyen Doğan, üreticinin çoğunluğu kaçak kuyulardan olmak üzere vahşi sulama yaptığını belirtti.

Doğan, "2005 yılında projenin çalışmasına başladık. 2006 yılında AB projemizi onayladı. Bu yıl 1.4 milyon euro hibe aldık. Kısa sürede bölgemizdeki 10 bin dekar alanda damla sulamaya geçeceğiz. Böylece ilk etapta, 500 kaçak kuyu, 25 derin kuyu dediğimiz yasal kuyu devre dışı kalacak. Sulamada en az yüzde 60 tasarruf sağlayacağız" dedi.

Belediye Başkanı Doğan, Akşehir Gölü'nün olduğu bölgede yaklaşık 300 bin dekar alanda tarım ve meyvecilik yapıldığını ifade etti.

Doğan ayrıca, "Bölgenin tamamında damla sulamaya geçildiği taktirde, birkaç yıl içerisinde Akşehir Gölü eski haline gelecektir. Akşehir Gölü'nün yanı sıra Eber Gölü de kurtulacaktır. Şu anda, vahşi sulama yapıldığı için Akşehir Gölü tamamen kuruma noktasına geldi. Ağustos ayına kadar gereken yağmur alınmazsa, bu yıl göl tamamen kuruyacak" şeklinde konuştu.

Damla sulamayla çiftçinin sadece Atakent beldesinde yılda 2 milyon YTL'ye yakın kar elde edeceğini söyleyen Musa Doğan, "Damla sulamanın su tasarrufunun yanı sıra çok sayıda faydası var. Çiftçi öncelikle elektrikten tasarruf edecek. Fenni gübreleme yapılıyor. Ancak, vahşi sulamada gübrenin yüzde 70'i ağaca ulaşmadan suya kapılıp gidiyor. Damla sulama ile gübreden en az yüzde 70 tasarruf sağlanacak" dedi.

"Kirazın kalitesi de artacak"

Atakent bölgesinde yılda 3 bin ton kiraz yetiştirildiğini belirten Belediye Başkanı, "Proje uygulandığında kirazımızın kalitesi de artacak. Çünkü damla sulama ile ağaca bir anda ihtiyacından çok daha fazla su veriyoruz. İkinci sulamayı 15 gün sonra yapıyoruz. Damla sulama projesiyle, tüm bahçelerde sulama tesisleri bir merkezde toplanacak. Kendi hava tahmin istasyonumuz olacak. Toprağın su ihtiyacını günlük olarak ölçüp, bilgisayarla o kadar su vereceğiz" diye konuştu.

Çiftçi Metin Dal, yıllardır vahşi sulama yaptıklarını belirterek, "Akşehir Gölü'nü vahşi sulama yaparak biz kuruttuk. Ama yeni projeyle damla sulamaya geçilince göl yeniden hayat bulacak. İş gücünden, enerjiden, gübreden, sudan tasarruf edeceğiz" dedi.

Kendi imkanlarıyla 4 yıl önce damla sulamaya geçen çiftçi Alibey Coşkun da, "4 yıldır ürünümün kalitesi arttı. Ekonomik olarak çok ciddi kazancım var. Önceden 2 ton gübre atarken şimdi 400-500 kilo gübre kullanıyorum. Tüm çiftçilerin damla sulamaya geçmesi gerekiyor" şeklinde görüş bildirdi.

Uzmanlar da, Konya ovasının tamamına yakın bir alanında vahşi sulama yapıldığını belirtti ve damla sulamaya geçildiği taktirde, çölleşmenin de önüne geçileceğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious