AB için gizli lobi

  • Giriş : 15.10.2006 / 00:00:00

Hükümet, AB ülkelerinde Türkiye’nin daha olumlu bir imaja sahip olması için, çok boyutlu ancak kamuoyuna ilan etmeyeceği ve gizli tutmayı planladığı bir lobi atağı başlatıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Ama bu çalışmalar, hiçbir zaman tanıtım ya da reklam kampanyası biçiminde olmayacak. Devlet Bakanı Ali Babacan’ın da doğruladığı bu girişim hakkında, Babacan ayrıntı vermekten kaçındı. "Asla bir kampanya biçiminde olmayacak, ancak sonuçları görülüp izlenebilecek" diye tanımladığı etkinlikler için bir sistem kurulacağını belirten Babacan şöyle dedi: "Başlangıcını görmeyeceksiniz. Ama neyi göreceksiniz? Bazen bir ülkede bir sanatçımızın sergisi açılacak. Bazen Türkiye ile ilgili bir makale okuyacaksınız. AB kamuoyunu odak alan şeyler yapılacak."

Bu arada Babacan’ın, 3 günlük AB turunda uluslararası kamuoyu araştırma şirketi Gallup’un CEO’su Jim Clifton ile de görüştüğü öğrenildi. Brüksel’de katıldığı Avrupa Dostları toplantısında bir araya geldiği Clifton’un Babacan’a 140 ülkede 100 soruluk anket uyguladıklarını söylediği ve bu anketlerde Türkiye ile ilgili birkaç sorunun da yer aldığını aktardığı belirtildi. Babacan, "Gallup’la ileride herhalde tekrar görüşeceğiz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious