AB iki havayolu şirketini yasakladı

  • Giriş : 05.03.2007 / 00:00:00

AB ilk kez geçen yıl mart ayında oluşturduğu yasaklı havayolu şirketleri listesine, Pakistan Uluslararası Havayolları ile (PIA) Sudan Air West Havayolları'nı da ekledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AB, Phuket Air (Tayland) ve DAS Air Cargo/Dairo Air'in (Uganda-Kenya) ise, artık gerekli güvenlik kriterlerini karşıladığını ve uçuşlarına yeniden başlayabileceğini belirtti.

AB Komisyonu'ndan yapılan açıklamada, toplam 42 yolcu uçağı bulunan Pakistan Havayolu PIA'nın kısmen yasaklandığı ve sadece 7 adet olan Boeing 777 yolcu uçaklarıyla AB'ye uçuşuna izin verileceği belirtildi.

Filosu genelde yaşlı uçaklardan oluşan PIA'nın tamamen yasaklanmama karşılığında AB'ye, elindeki Boeing 777'leri Airbus uçaklarıyla değiştirme taahhüdünde bulunduğu bildirildi.

Kara liste uygulamasının etkisini gösterdiğini ve ilk kez iki havayolu şirketinin gerekli kriterleri karşılayarak yasaklanmaktan kurtulduğunu vurgulayan AB Komisyonu'nun ulaştırmadan sorumlu Fransız Başkan Yardımcısı Jacques Barrot, güvensiz operatörlere karşı zorunlu koruma geliştirmek yanında şirketlerin uluslararası standartları yakalamalarında teşvik edici olduklarını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious